Можни се вакцини против рак и пред 2030 година? mRNA од вакцината против корона ќе биде пренаменет за борба против туморските клетки

Угур Шахин и Озлем Туречи, ко-основачи на BioNTech, германската компанија која соработуваше со Pfizer за производство на револуционерна mRNA вакцина против Ковид, рекоа дека направиле чекори што го поттикнале нивниот …

Можни се вакцини против рак и пред 2030 година? mRNA од вакцината против корона ќе биде пренаменет за борба против туморските клетки Read More

Овие четири знаци велат дека сте натпросечно интелигентни

Натпросечно интелигентните луѓе имаат слични навики, а постојат четири знаци кои откриваат дека имате натпросечна интелигенција. Како што откриваат научниците, овие четири знаци сигнализираат дека сте поинтелигентни од просечните. Склони …

Овие четири знаци велат дека сте натпросечно интелигентни Read More

ЗЛАТАН ИБРАХИМОВИЌ ЗА БОЛЕСТА НА СИНОТ: Не можам да го поднесам ова

Книгата „Јас сум Златан Ибрахимовиќ“, чиј автор е Дејвид Лагеркранц, открива многу за животот на славниот фудбалер, за неговите подеми и падови, убавите и помалку убави моменти во животот, но …

ЗЛАТАН ИБРАХИМОВИЌ ЗА БОЛЕСТА НА СИНОТ: Не можам да го поднесам ова Read More

Мајсторот на феноменалните афоризми, Оскар Вајлд

Мајсторот на феноменалните афоризми и генијалните парадокси, Оскар Вајлд, е еден од најцитираните светски класици. Од неговите дела ширум светот веќе долго време се извлекуваат афоризми, а неговата способност да …

Мајсторот на феноменалните афоризми, Оскар Вајлд Read More

Зошто луѓето лажат? Вистината за лагите

Едноставно нема личност која никогаш не излажала, ниту пак има личност која барем еднаш била излажана. Лагите и лажните, неисполнети ветувања веќе малку не изненадуваат. Лагата е составен дел од …

Зошто луѓето лажат? Вистината за лагите Read More

Седум сопрузи, осум бракови: љубовниот живот на Елизабет Тејлор

Елизабет Тејлор е олицетворение на стариот холивудски гламур. Таа имаше сè: убавина, слава и живот исполнет со љубов. Таа беше сон на секој маж, а беше мажена 8 пати, со …

Седум сопрузи, осум бракови: љубовниот живот на Елизабет Тејлор Read More

На слики: Кризата за гориво ја „зовре“ состојбата во Франција, додека едни беа бесни, други се потсмеваа на ситуацијата

Француските возачи во вторникот и средата се соочија со невообичаено долги редици на бензинските пумпи, додека синдикатите ги засилија штрајковите во рафинериите за нафта во земјата. Многумина го изразија својот …

На слики: Кризата за гориво ја „зовре“ состојбата во Франција, додека едни беа бесни, други се потсмеваа на ситуацијата Read More

ШТО Е СЕГА ОВА? Вистината за црвеното месо: Нова студија откри дали е навистина толку нездраво – резултатите може да ве изненадат

Постојат слаби докази дека конзумирањето на непреработено црвено месо доведува до рак на дебелото црево и дојката Конзумирањето непреработено црвено месо не го зголемува ризикот од мозочен удар, сугерира ново …

ШТО Е СЕГА ОВА? Вистината за црвеното месо: Нова студија откри дали е навистина толку нездраво – резултатите може да ве изненадат Read More

Мамини синови: познати мажи кои не кријат колку ги сакаат своите мајки

Со толку многу мајки рамо до рамо за време на долгиот пат до успехот, не е изненадување што многу машки ѕвезди се многу блиски со нивните мајки кои отсекогаш биле …

Мамини синови: познати мажи кои не кријат колку ги сакаат своите мајки Read More

НУТРИЦИОНИСТ ОТКРИ КАКВА ХРАНА ЈАДЕ СЕКОЈ ДЕН: 3 намирници се клучни – го намалуваат холестеролот и спречуваат СРЦЕВИ БОЛЕСТИ

И додека добивате бројни совети од нутриционистите, многумина се прашуваат како изгледа исхраната на самите професионалци. Резултатите можеби ќе ве изненадат, но нутриционистката Кери Гласман открива дека две намирници и …

НУТРИЦИОНИСТ ОТКРИ КАКВА ХРАНА ЈАДЕ СЕКОЈ ДЕН: 3 намирници се клучни – го намалуваат холестеролот и спречуваат СРЦЕВИ БОЛЕСТИ Read More