Можни се вакцини против рак и пред 2030 година? mRNA од вакцината против корона ќе биде пренаменет за борба против туморските клетки

Угур Шахин и Озлем Туречи, ко-основачи на BioNTech, германската компанија која соработуваше со Pfizer за производство на револуционерна mRNA вакцина против Ковид, рекоа дека направиле чекори што го поттикнале нивниот …

Можни се вакцини против рак и пред 2030 година? mRNA од вакцината против корона ќе биде пренаменет за борба против туморските клетки Read More

На слики: Кризата за гориво ја „зовре“ состојбата во Франција, додека едни беа бесни, други се потсмеваа на ситуацијата

Француските возачи во вторникот и средата се соочија со невообичаено долги редици на бензинските пумпи, додека синдикатите ги засилија штрајковите во рафинериите за нафта во земјата. Многумина го изразија својот …

На слики: Кризата за гориво ја „зовре“ состојбата во Франција, додека едни беа бесни, други се потсмеваа на ситуацијата Read More

Дали знаете каде се наоѓа најтенкиот облакодер на светот?

За споредба, нормалните облакодери имаат сооднос од 1:10 до 1:12 111 West 57th St (позната и како кула Steinway), првпат претставена на јавноста кон крајот на септември 2012 година, а …

Дали знаете каде се наоѓа најтенкиот облакодер на светот? Read More

Едно од најскапите парчиња накит на кралицата Елизабета Втора, вреден 800.000 фунти, ќе го наследи Кејт?

Круната од 800.000 фунти, позната по поштенски марки и банкноти, Елизабета Втора. го носеше во најсвечените прилики За тоа кој ќе го наследи накитот од колекцијата на неодамна упокоената британска …

Едно од најскапите парчиња накит на кралицата Елизабета Втора, вреден 800.000 фунти, ќе го наследи Кејт? Read More

Лилјаците го шират новиот коронавирус, вакцините не вредат: „Не сакаме никого да плашиме, но тој тропа на врата“

Стигна веста од која експертите за јавно здравје ја очекуваа, но и стравуваа. Имено, кај лилјаците е откриен нов коронавирус, кој може да донесе нови проблеми – затоа што може …

Лилјаците го шират новиот коронавирус, вакцините не вредат: „Не сакаме никого да плашиме, но тој тропа на врата“ Read More

Роџер Федерер по заминувањето во пензија: Изгубив се!

Со поразот во двојки со Рафаел Нал на Лејвер купот, славниот швајцарски тенисер Роџер Федерер ја заврши кариерата на 42-годишна возраст. Во своето проштално интервју за „Њујорк тајмс“, Федерер откри …

Роџер Федерер по заминувањето во пензија: Изгубив се! Read More

Дали вирусите стануваат спас против ракот? Научниците: „Одговорите на третманот се многу импресивни“

Инјекциите се даваат директно во туморот – тие ги нaпaѓaaт и yништyвaaт канцерогените клетки и го активираат имунолошкиот систем Ослабената форма на вирусот на херпес симплекс, истиот што често се …

Дали вирусите стануваат спас против ракот? Научниците: „Одговорите на третманот се многу импресивни“ Read More

Пропаднаа 718 компании за еден месец: Доаѓаат предупредувања – ќе има ли „голема рецесија“?

Остриот пораст на цените на енергијата доведе неколку стотици компании да прогласат  банкрот во август во Германија, предупреди економскиот институт IWH. Исто така, банките очекуваат значително поголем износ на нефункционални …

Пропаднаа 718 компании за еден месец: Доаѓаат предупредувања – ќе има ли „голема рецесија“? Read More