На слики: Кризата за гориво ја „зовре“ состојбата во Франција, додека едни беа бесни, други се потсмеваа на ситуацијата

Француските возачи во вторникот и средата се соочија со невообичаено долги редици на бензинските пумпи, додека синдикатите ги засилија штрајковите во рафинериите за нафта во земјата. Многумина го изразија својот …

На слики: Кризата за гориво ја „зовре“ состојбата во Франција, додека едни беа бесни, други се потсмеваа на ситуацијата Read More

Словенка го тресе Брисел, протекоа сериозните обвинувања на вработен

На чело на Агенцијата е Словенката Нина Грегори, која вели дека таа и вработените во Агенцијата се длабоко тажни поради ваквите обвинувања. Шефицата на Европската агенција за азил е обвинета …

Словенка го тресе Брисел, протекоа сериозните обвинувања на вработен Read More

Следната недела Европа ја чека првиот вистински тест: „Можеме да прибегнеме кон екстремна мерка“

Првото силно заладување ќе покаже колку се подготвени граѓаните да го одложат почетокот на греењето за да се заштеди енергија и да се олеснат домашните буџети. Арктичкиот студ што ќе …

Следната недела Европа ја чека првиот вистински тест: „Можеме да прибегнеме кон екстремна мерка“ Read More

Вучиќ предвидува ужacнa зима, Русите воодушевено го пренесуваат: “Тој рече дека Европа ја чека најтешкиот период од 1945 година”

Рускиот режимски медиум РИА Новости објави текст во кој ги пренесува предвидувањата на српскиот претседател Александар Вучиќ за претстојната зима. Тие наведуваат дека Вучиќ во дебатата на Националното собрание за …

Вучиќ предвидува ужacнa зима, Русите воодушевено го пренесуваат: “Тој рече дека Европа ја чека најтешкиот период од 1945 година” Read More

ЕК предлага членките да се поделат на „црвени“ и „зелени“ и откри што се крие зад таа бизарна идеја

Администрацијата на Европската комисија (ЕК) во кратки интервали почнува да произведува предлози за решавање на се поголемите енергетски проблеми во Европа.  Откако вчера се објавиви информацијата за тоа како ЕК …

ЕК предлага членките да се поделат на „црвени“ и „зелени“ и откри што се крие зад таа бизарна идеја Read More

Илузиите се урнаа, Европа влегува во рецесија: Поради овие три причини не чека криза од пошироки размери

Руска агресија врз Украина, нерамномерно закрепнување од пандемијата, суша на поголемиот дел од континентот, висока инфлација – тоа се фактори кои носат со себе огромни неизвесности во однос на економската …

Илузиите се урнаа, Европа влегува во рецесија: Поради овие три причини не чека криза од пошироки размери Read More

Градоначалникот на Антверпен: „Белгија е банкротирана, ние сме новата Грција“

Градоначалникот на Антверпен Барт Де Вевер изјави дека Белгија е банкротирана. „Ние сме новата Грција“, вели тој на белгиската телевизија. „Се разбира, ова не е криза што ја предизвика Путин, …

Градоначалникот на Антверпен: „Белгија е банкротирана, ние сме новата Грција“ Read More

ДАЛИ ПОВЕЌЕ ВИ СЕ ИСПЛАЌА ДА КУПУВАТЕ ЕВРА ИЛИ ДОЛАРИ: Економистите објаснија се’ и го порачаа ОВА!

Во последните неколку месеци вредноста на американската валута континуирано зајакнува во однос на европската. Пред два дена е забележана највисоката вредност на доларот во последните 20 години. Она за што …

ДАЛИ ПОВЕЌЕ ВИ СЕ ИСПЛАЌА ДА КУПУВАТЕ ЕВРА ИЛИ ДОЛАРИ: Економистите објаснија се’ и го порачаа ОВА! Read More