ПИЛОТСКА ДИЕТА ЗА БРЗО СЛАБЕЊЕ: Оние кои ја пробале велат дека губат 5 килограми за 7 дена, но има еден услов

„Пилот диетата е позната и како диета со поени, т.е. треба да јадете во рамките на дадените поени. Овој начин на исхрана помага за брзо слабеење“

Доколку сакате да ослабете и да го доведете телото во топ форма за кратко време, тогаш оваа диета е за вас. Оние кои ја пробале пилот диетата велат дека таа овозможува брзо слабеење, околу 5 килограми за една недела.

Но, многу е важно да се следи правилото, и да се јаде во рамките на поставените точки за еден ден.

Негативната страна на оваа диета е тоа што бара одлучност и контрола, а позитивната страна е што брзо ја постигнувате целта.

ЗАБЕЛЕШКА: Мора да јадете од 18 до 20 поени дневно:

Појадок, ПРЕДЛОЗИ – 3 или 4 поени

3 поени: 1 портокал, цел или исцеден, 1 тенко парче леб со јогурт, посолено и забиберено, со неколку тенки парчиња краставица, чај или кафе
3 поени: Освежителна овошна салата (портокал, грејпфрут, киви) со прелив, 3 парчиња шницли од филе со малку сирење со малку маснотии, чај или кафе
3 поени: сусам направен од обезмастено млеко (2 dl), суво грозје (20 g), чај или кафе
3 поени: 1 банана, шолја шлаг (од обезмастено млеко), чај или кафе
4 поени: 2 парчиња интегрален леб (40 g), лажичка путер и 2 лажички џем, едно или две киви, чај или кафе
4 поени: Чаша сок од портокал, палачинка со малку џем, чај или кафе
4 поени: 2 парчиња леб (60 гр.), 2 парчиња топено сирење со малку маснотии, 1 грејпфрут, чај или кафе
4 поени: Двопек со мармалад, шолја обезмастено млеко, две киви, чај или кафе

6 ручеци по избор – ПРЕДЛОЗИ

6 поени: Парче бела риба на скара, чинија зелена салата или цвекло со оцет и масло, крем од ванила со карамела и една круша
6 поени: Салата од домати со лажичка маслиново масло, кромид и сечкан млад кромид, парче варено пилешко (бело месо) со лажичка маргарин, 2 лажици пире од компири, 3 мандарини
6 поени: 1 парче варена риба, сад со печурки, 2 компири или 4 лажици варен ориз, 1 овошен јогурт
8 поени: чаша вино, 10 гр крекери, лист печен на малку маслиново масло, бриселско зелје на пареа, 2 мали компири, 1 топка сладолед
8 поени: 1 парче лосос на скара со лажичка тартар сос, 2 лажици варен ориз, 1 лажица кисела павлака (од обезмастено млеко), 1 праска или јаболко

8 поени: 1 полнет домат (со нискомаслено сирење), зајачко бутче печено со мајчина душица, сатари со лажичка масло, 4 лажици палента, 1 парче свеж ананас
6 поени: 1 чинија супа од зеленчук без тестенини, 1 стек на скара (отстранете ја маснотиите), 4 лажици тестенини, чинија компот со
6 поени: Лазања со тиквички и сирење, 1 јајце, парче леб, зелена салата со 2 лажички винегрет (масло + оцет + зачини), чинија замрзнати боровинки или капини
8 поени: Кроасан со 2 лажички кисела павлака, 1 парче леб, 1 стек од говедски нозе (60 g), 6 лажици грав, 1 круша или јаболко
8 поени: Супа од зеленчук со лажица крем, зеленчук на пареа (по избор), 1 виршла или 4 лажици леќа и 2 кришки посна варена шунка, 1 овошен јогурт
8 поени: 1 телешки стек печен на лажичка маргарин, 250 гр грашок со моркови, чаша вино

Во случај на глад, некои од следниве закуски ќе помогнат и ќе донесат само 2 поени:

1 интеграна кифла 1 круша прелиена со 15 гр стопено чоколадо,
2 помали палачинки со 2 лажички џем,
1 парче леб со малку путер,
1 парче пита со сирење,
1 мала чоколадна торта

Намирници со 0 поени

Од кромид во салата до лажичка кисела павлака на стек, сето тоа не носи ниту еден поен, сè додека не земате повеќе од 3 лажички дневно!
Лажичка пармезан = 0 поени
Лажичка овошен сируп = 0 поени
Лажица свеж шлаг = 0 поени
Лажица џем = 0 поени

Јадете риба три пати неделно

Благодарение на протеините и здравите масни киселини, рибата е една од најдобрите намирници на вашето мени. Не носи многу поени, но е полна со здрави состојки.

Не се лишувајте од „мрсна“, сина риба (туна, лосос) бидејќи содржи само корисни масти, пишува diet.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *