Клинт Иствуд го сподели рецептот за долговечност. Пет совети и правила кои треба да ги почитувате, тие се едноставни и многу ефикасни

Иако има 92 години, Клинт Иствуд сè уште работи, моментално на нов документарен филм за дивиот свет наречен Why On Earth.

Меѓутоа, оваа славна ѕвезда можеби немаше да биде жива денес доколку не беше сведок на ненадејната смрт на неговиот татко. Во летото 1970 година, таткото на Клинт Иствуд почина од фатален срцев удар. Трагедијата страшно го погоди актерот, кој во тоа време реши да живее посовесно.

„Се обидувам да внимавам на моите заситени масти“, изјави Иствуд за магазинот GQ.

Прекумерната потрошувачка на заситени масти може да доведе до покачено ниво на холестерол, што потоа може да ги наполни крвните садови и да го ограничи протокот на крв до виталните органи, како што е срцето. Ако протокот на крв во срцето е блокиран, доаѓа до срцев удар.

Храната богата со заситени масти вклучува масни парчиња месо, месни производи како колбаси, путер и маст, сирење (особено тврдо како чедар), крем и сладолед, некои солени грицки (крекери со сирење и пуканки), чоколадни слатки, бисквити, колачи , торти, палмино и кокосово масло.

„Држете се настрана од јаглехидратите, особено од слатките. Држете вага во бањата. Одморете се правилно. Обидете се да бидете оптимисти и да јадете овошје и суров зеленчук. Земајте витамини. Прескокнете ги засладените пијалоци. Избегнувајте прекумерно количество алкохол“, советува 92-годишниот Иствуд во интервју за Muscle and Fitness.

Експертите се согласуваат дека советот на Иствуд има смисла бидејќи управувањето со тежината е одличен начин да го намалите ризикот од болести. На пример, дебелината може да го зголеми ризикот од развој на дијабетес тип 2, висок крвен притисок и мозочен удар.

Холивудскиот актер Клинт Иствуд глуми во филмови од 1955 година и нема сомнеж колку публиката го обожава. Оваа година наполни 92 години и се уште работи. Моментално работи на нов документарец за дивиот свет наречен „Why On Earth“ и сите се прашуваат како успева да остане здрав и енергичен.

Иствуд секогаш знаел да остане во форма. Тој веќе кревал тегови на 19 години, а неколку децении подоцна одржувал редовна рутина за вежбање. Затоа, исхраната отсекогаш играла клучна улога во сè, а актерот ја откри тајната на својата долговечност .

Холивудскиот актер Клинт Иствуд глуми во филмови од 1955 година и нема сомнеж колку публиката го обожава. Оваа година наполни 92 години и се уште работи. Моментално работи на нов документарец за дивиот свет наречен „Why On Earth“ и сите се прашуваат како успева да остане здрав и енергичен.

Иствуд секогаш знаел да остане во форма. Тој веќе кревал тегови на 19 години, а неколку децении подоцна одржувал редовна рутина за вежбање. Затоа, исхраната отсекогаш играла клучна улога во сè, а актерот ја откри тајната на својата долговечност .

Експертите се согласуваат дека советот на актерот има смисла бидејќи управувањето со тежината е одличен начин да го намалите ризикот од болести. На пример, прејадувањето може да го зголеми ризикот од развој на дијабетес тип 2 , висок крвен притисок и мозочен удар. Храната богата со заситени масти вклучува месни производи како што се колбаси, путер и маснотии, сирење, сладолед, некои солени грицки, слатки, бисквити, колачи, колачиња. „Телесните масти на Иствуд се помалку од 10 проценти. Иствуд одржува диета со малку маснотии и богата со протеини. Тој, исто така, внимателно го следи нивото на холестерол. Неговиот татко, кој обожуваше месо и компири, починал релативно млад од кардиоваскуларни болести “, рече д-р Хари Демопулос, неговиот лекар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *