ДРАМА ЗАД СЦЕНАТА – Халид Бешлиќ забранил снимање филм за себе и влезе во конфликт со Горан Бреговиќ кога слушнал која песна треба да ја пее!

Халид Бешлиќ отворено проговори за врската со Горан Бреговиќ, кој, како што вели, му замерил поради музичката соработка на филм Во текот на својата успешна кариера, популарниот пејач Халид Бешлиќ пееше во многу филмови, но затоа не сака филм за неговиот живот, како што Драган Бјелогрлиќ го сними за фолк пејачот Тома Здравковиќ. “Јас, бесен, сепак прифатив

Имено, Халид во сите филмови во кои гостувал ги изведувал своите песни, освен во “Караула”, поради што се скарал со Горан Бреговиќ.

“Се беше на пријателска основа. Горан Бреговиќ ми се јави да дојдам во неговото студио во Белград, кога слушнав дека треба да ја пеам песната “Ој, јаране, јаране” од мојот колега и имењак Халид Муслимовиќ, збеснав и реков : “Како не успеа да ми снимиш песна за мене?“ Ми се извини и ми рече дека не успеал. Јас бесен сепак се согласив да пеам во филмот Караула”, изјави пејачот за српски Курир.

 

 

Иако е легенда на народната музика, Халид нема амбиции некој да снима филм за него, како што Бјелогрлиќ сними филм за животот на пејачот Тома Здравковиќ. Имено, интересно е што филмот продаде многу билети во кината низ регионот, вклучително и во Хрватска. “Не размислувам за тоа.

Сакаа да направат документарен филм за мене, па им забранив. Не ме оптоварува тоа што некој мора да снима филм за мене”, додал Халид, кој завршил во болница на крајот на јуни, кога беше опериран и имаше два стента.

Пејачот брзо се опорави, се врати на својата работа, па дури и одржа концерт. “Полека закрепнувам, ми се вгради стент. Дијабетесот кој го имам со години го направи своето, но се оди на подобро”, открил пејачот.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *