Хрватите ги одбраа петте најдобри ајвари, два се од Македонија, едниот е Мама’с а кој е вториот? Овој ајвар одел најмногу со ќебапи (фото)

Доколку немате многу време да подготвите вистински домашен ајвар, ви носиме пет пакувања кои нема да ве разочараат. Жирито на Добра храна ги дегустираше најдобрите ајвари кои се продаваат во Хрватска и еве го нивниот избор и нивната оценка.

Ајварот е традиционален прилог приготвен од пиперки и модар патлиџан, но поради неговата популарност често се претвора во главно јадење.

Македонскиот ајвар е најценет, а се прави само од печена црвена пиперка.

Иако често се расправа за потеклото, се вели дека името ајвар доаѓа од турскиот збор havyar, што значи кавијар.

Во минатото, Србија беше особено позната по производството на кавијар од одгледувана црноморска белуга (есетра), и беше еден од најголемите светски извозници.

Подоцна, откако се соочија со пад на производството на вистински кавијар, Србите наводно наместо тоа почнале да нудат таканаречен “црвен ајвар” или растителен кавијар – оттука и името.

 

Ајварот се прави од пиперки, феферони, модар патлиџан и лук, а секоја куќа има свој сооднос и најдобар рецепт за ајвар. Додека едни ги обожаваат само оние што сами ги прават или се љубители на ајварите на баба, мама, тетка и други домашни ајвари, други, главно оние на кои секогаш им недостига време (но и подготвувањето ајвар не е баш половина час работа ), имаат свој омилен на полиците на продавниците.

Тајната на бабата, благ домашен ајвар

Состојки: печена црвена пиперка, сончогледово масло, сол, алкохолен оцет. Производител: Атлантик Штарк, Белград

Изгледа ветувачки: како домашен ајвар, можеби со малку преинтензивна боја (подоцна дознавме дека е направен само од црвени печени пиперки). Откако го пробавме, бевме презадоволни. Големите парчиња пиперка потсетуваат на вистински домашни ајвари, а според текстурата не недостасува и модар патлиџан. Единствено, се чувствува на вкусот… како да е полесен од другите ајвари што сме ги пробале. – Веќе можам да замислам да го јадам со добра плескавица – изјавил еден член од жирито.

К плус благ ајвар, македонски рецепт Состојки: печена црвена пиперка, печен модар патлиџан, масло, шеќер, сол, оцет.

Производител: ДИМ комерц, Валандово, Македонија Бевме воодушевени од неговиот изглед: како домашен ајвар, а речиси црните трошки навестуваа дека навистина е направен од зеленчук печен на отворен оган. Кога го собиравме со лажица за дегустација, бевме задоволни од неговата целосна, кремаста текстура. – Убаво е, всушност, многу убаво.

Да се ​​испразни од оваа и да се стави во друга тегла може да се користи како домашен ајвар кој би сакале обилно да го намачкаме на леб и да уживаме. Го вкусивме со големо задоволство.

Мама’с благио домашен ајвар, по рецепт на мама Марија Состојки: печена пиперка, печен модар патлиџан, сончогледово масло, кујнска сол. Производител: Тргопродукт, Македонија Ех, овој ми личи на ајварот кога го готвам – коментираше еден член од жирито.

Вака изгледаше ајварот на баба ми – додаде друг, а третиот член на жирито на шега додаде дека не личи на неговиот ајвар бидејќи… никогаш не го ни зготвил, туку секогаш купува по препорака. Откако го проба, реши дека дефинитивно ќе го купи овој.

Густ, но доволно кремаст, се чувствува како зеленчукот да е печен на отворен оган пред да се меле. Сосема се разликува од другите, бидејќи повеќето беа пастеризирани, а овој печен.

Супер е, сите ќе го купиме!

 

Пет Бел Натура, благ печен ајвар Состојки: пиперки, модри патлиџани, феферони, сончогледово масло, сол, бибер.

Производител: ОПГ Бирач, Загреб Бевме сосема задоволни од неговиот изглед, па го помирисавме. – Мириса на вистински ајвар, без киселина да се чуствува – коментира еден член од жирито. Откако го пробавме, заклучивме дека се работи за фин ајвар, за кој не може да се замери. Сигурно повторно би го купиле, а го зачувавме за послужување со добри ќебапи.

ДРОГА благ пржен ајвар

Состојки: пиперка, сончогледово масло, шеќер, оцет, зачини. Производител: Дрога, Словенија

Колку интензивна боја! Како да ќе свети во темнина! Бојата ми е сомнителна! – беа коментарите пред дегустација, а сомнително, прво го намирисавме: мириса на ајвар. Тогаш се уверивме дека изгледот не е сè, бидејќи ајварот, иако подоцна, кога ја прочитавме етикетата по слепо дегустирање, дознавме дека е подготвен само од пиперка (а тогаш всушност не е ајвар!) и дека е многу вкусен. Додуша, за некои беше премногу редок, малку пресладок, но и покрај недостатоците, многумина би го купиле откако ќе го пробаат.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *