УБАВАТА БЕЛГРАЃАНКА КОЈА СЕ ОМАЖИ ЗА АНГЛИСКИ ЛОРД: Познатата Лолика стана жена на најпосакуваниот ерген во Европа кој требаше да биде зет на Маргарет Тачер

Ги потресела аристократските кругови во Лондон во осумдесетите, останала своја до крајот.

Приказната во која главни актери се британската верзија на Кенеди, ќерката на Маргарет Тачер, најдобриот пријател на Винстон Черчил, речиси Џејмс Бонд и фатална Белграѓанка секако звучи како нешто што би го гледале на Нетфликс.

Еве како една Лолика Азуки од Белград ги потресе аристократските кругови во Лондон и стана икона на британскиот џет-сет во 80-тите.

Лолика Ајткин (71) е родена во Белград како Оливера Азуки и уште од најмала возраст се истакнувала по својата необичност. Во осумдесеттите години на минатиот век, во аристократските кругови на Лондон сите го знаеја името на Лолиција Аиткен, која таму заминала на факултет за наводно да го”киднапира” момчето на ќерката на Маргарет Тачер. Ова е само дел од нејзината возбудлива и многу комплицирана животна приказна, па да почнеме од почеток, пишува Citymagazine.rs.

Како што напиша “Гардијан”, Лолика Азуки се преселила во Швајцарија на петгодишна возраст, а кога наполнила 20 години, го наследила профитабилниот бизнис на нејзиниот татко.

“Заработував многу пари до 23. Бев успешна и многу амбициозна”, изјавила тогаш таа.

Во 1977 година, Лолика го запознала Џонатан Аиткен во ексклузивниот ноќен клуб Анабел во Лондон. На подиумот, таа му шепна на уво: “Би сакала да знаеш дека ти си човекот со кој ќе се омажам”.

Немаше да биде ништо страшно или епохално погрешно, доколку Ајткен во тоа време не се забавуваше со Керол Тачер, ќерката на британската „челичната леди“ Маргарет Тачер.

Токму во тој момент започна нејзиниот бурен живот достоен за сценарио за холивудски филм, кој го привлече вниманието на новинарката Мира Адања Полак, па пред десет години сними документарна емисија со Лолика Ајткин.

Златната доба

Како што во тој момент раскажува 57-годишната Лолика, младиот лорд Џонатан Ајткин бил најпосакуваниот ерген во Европа во 80-тите, го викале Казанова и мајка му имала план да го омажи за ќерката на Маргарет Тачер. Таа вели дека бил толку убав што го повикале да го глуми Џејмс Бонд, а колку неговото семејство било влијателно и моќно во Англија говори и тоа што дедо му бил најдобар пријател на Черчил, а татко му пратеник во Парламентот. Затоа и не е чудно што љубовната врска со Лолика не добила веднаш одобрена од неговото аристократско семејство, па оваа фатална Белграѓанка решила да ги земе работите во свои раце и да се соочи со својата идна свекрва.

– Немаше шанса! Еден ден, сфаќајќи дека е во тотален шок и дека ќе има проблеми, отидов кај неа и ненајавено заѕвонив на вратата, што во тоа време во Англија беше незамисливо. Батлерот ми ја отвори вратата целиот изненаден и ме прими кај Лејди Ајткин. Таа ме послужи со чај и јас веднаш и реков: “Слушај, дојдов со тебе да разговараме. Сосема разбирам дека не сум дел од твојот план, а разбирам и дека си мајка на единствено дете кое го обожаваш и ако дојде некоја жена ќе биде шок за тебе. Дојдов да се договорам, дали ќе бидеш фина со мене или ќе ми правиш проблеми зад грб. Затоа што во тој случај и јас ќе ти правам проблеми” – ѝ рекла Лолика тој ден на лејди Ајткин, која планирала да го омажи синот Џонатан за Керол Тачер.

По бесната сцена на Лолика, Лејди Ајткин беше во шок, но бидејќи таа е Англичанка и никогаш не научила да се соочи со некого толку директно, таа рече дека ја прифатила во семејството и дека тој договор го почитувала додека Лолика била во нивната куќа но штом заминала, почнала да кажува најлошо за неа.

Џонатан и Лолика се венчаа во 1979 година во Вестминстерската опатија, црква спроти зградата на Парламентот во Лондон. Лолика набрзо останала бремена. Тоа беше тешка бременост и таа беше во болница шест месеци пред да се породи поради згрутчување на крвта во близина на нејзиното срце. Близначките Александра и Викторија се родени предвреме и, како што пишува Гардијан, Лолика по породувањето паднала во депресија. Дејли Мирор откри дека Аиткен имал афера со Пола Струдвик, проститутка, набргу по раѓањето на близнаците.

И покрај се Лолика остана покрај него.

Денот на раѓањето на Александра и Викторија Ајткин беше одбележан со необичен гест на американскиот претседател Ричард Никсон. Имено, тој наредил на своето обезбедување да ги затвори патиштата под изговор за итен претседателски протокол за да и донесе цвеќе на Лолика во болница.

По таа депресивна епизода, Лолика даде се од себе за да се вклопи во аристократските кругови на Лондон. Гламурозна, одлично се вклопи во улогата на сопруга на политичар, организираше раскошни вечери, играше тенис, наводно преминала во будизам, но очигледно парите не биле доволни за среќа. Лолика и Џонатан секојдневно присуствувале на свечени вечери и престижни настани, а како што самата кажала ретко имале можност да бидат сами и да уживаат во својата интимност. Затоа имале посебен ритуал.

  • Џонатан и јас излегувавме во ресторан три пати неделно и така го одржувавме интимниот живот бидејќи тоа беше единствениот пат кога имавме можност да разговараме. Работеше многу, а јас имав свои обврски, но тие секогаш ги користевме три пати неделно за да се збогуваме – изјави Лолика, која уживаше во среќен брак до 1995 година кога Џонатан беше принуден да поднесе оставка од функцијата министер за одбрана.

Посрамениот лорд Ејткин

Нејзиниот навидум бајковит живот го промени една невистинита изјава на суд и скандал кој ја потресе англиската јавност, во чиј центар беше оваа белграѓанка, родена Оливера Азуки. Лагата на нејзиниот сопруг дека хотелската сметка во парискиот хотел “Риц” ја платила таа, која тогаш била во Швајцарија, а не арапски принц, ги чинела конзервативците голема надеж дека ќе ги загубат местата во Парламентот и секако, сите позиции во високото англиско општество. Во скандалот е вмешана и една од близначките, ќерката Викторија, тогаш тинејџерка, која потпишала лажна изјава дека во тој момент била со мајка си во Париз. 

 

Лордот Ајткин беше осуден на 18 месеци затвор во 1999 година. Тој прогласи банкрот, Лолика го остави и се разведе од него откако во меѓувреме дозна дека има вонбрачна ќерка од врската со сопругата на саудиски милионер.

Вики мораше да жали за милионите на нејзиниот татко

Вики од јахта, ги изгуби сите камења (скапоцени камења), сега има дупки на чорапите – ова се репликите со кои пејачката Викторија Ајткин (30) опиша што навистина и се случило во интервју за “Политика” во 2011 година пред настап на фестивалот Exit .

  • Тоа е поп и денс музика, музика за свирење во клубови – изјави тогаш Викторија Ајткин за Политика

Денес, Вики Ајткин не му се лути на својот татко и среќно го придружува на патувања низ светот. Сепак, новинарите продолжуваат да ја потсетуваат на неговите скандали и прашуваат како успеала да се избори со загубата на пари, лажното сведочење и разводот на нејзините родители во исто време како многу млада личност. Иако одговара дека “она што не убива, не прави посилни”, и додава:

  • Во мене тече српска крв, се сеќаваш?

Каде исчезнаа лордовите милиони?

Мајката на Викторија, Лолика, ја напуштила Британија по лажната изјава. Таа се разведе од лордот Ајткин кога дозна дека тој има вонбрачна ќерка од врската со сопругата на саудиски милионер. Со години потоа, низ Швајцарија ја следеа новинари кои веруваа дека токму таа ја крие тајната каде исчезнале милионите.

Вики има и помал брат, но неодамна нејзината близначка Александра е поинтересна за медиумите. Девојката која фоторепортерите ја фотографираа секоја вечер во дискотеките и која се обидуваше во Холивуд и ја бараше духовноста во кабалата, будизмот и исламот, се омажи за религиозен Сик и се пресели во Индија за да им помогне на сиромашните. Таа го промени своето име и денес се вика Утранг Каур Калса.

А што се однесува до славната Лолика, велат дека има успешен бизнис во Монако. Таа сè уште сака да го посетува родниот Белград, а доколку некогаш ја сретнете на улиците на српскиот главен град, по нејзиниот префинет став и дамско однесување веднаш ќе погодите дека е жена од светска класа.

Затоа што Лолика навистина е тоа.

ТУКА погледнете ја  емисијата на Мира Адања Полак.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *