Лото девојка – Сузана Манчиќ откри се за нејзиното снимање за Плејбој: “На Хрватите им наплатив три пати повеќе”!

Не се сликав само за себе, туку за да и оддадам почит на мојата генерација, да ги зајакнам сите оние жени од педесет и неколку години, кои одамна се прогласени за баби и фрлени во старо железо, иако се уште се убави зачувани и пожелни. Тоа беше мојата мисија – рече Сузана


Најпознатата лото девојка на поранешна Југославија, Сузана Манчиќ (65) беше сон на повеќето мажи кон крајот на 80-тите, а пред речиси 17 години се соблече за Плејбој. Таа во интервју за Zaphetna.rs зборуваше и за тоа зошто решила да снима, како се одвивало се и колкав е хонорарот.

-Имаше понуди и претходно, конкретно за хрватски Плејбој, но јас упорно одбивав. А потоа папараците тајно ги фотографираа многу наши познати жени и девојки, во манирот на “колку полошо, толку подобро”, и јавно ги исмеваа во таблоидните списанија. Потоа почна да излегува српското издание на Плејбој на чело со уредничката Душка Јованиќ. Кога ме покани на интервју, и знаев за нејзината моќ на убедување, нејзиниот интелект, знаев дека ќе се согласам.

Таа зборуваше вака: “За ова списание се фотографираат само посебни и силни жени, жени кои ги поместуваат границите, кои се самоуверени, остварени во својата професија. На крајот на краиштата, ви нудам едиторијал за славни личности, со кој може да се пофалат најголемите светски ѕвезди, а не копии! Во списание кое е ценето во целиот свет, не само поради еротиката, туку и по својата естетика”…

Слушајќи ја, се сетив на грдите фотографии и коментари кои беа актуелни тоа лето и си помислив, ако се соблечам, нека биде убаво, професионално, под добро светло и под моја контрола. И јас се согласив…, рече Сузана. Фотосесијата траеше два дена, тимот сакаше да постигне холивудски гламур…

“Тогаш имав 48 години, изгледав феноменално, линијата ми беше совршена, со години вежбав упорно…. Зрачев со доверба и зрелост. И јас не бев баш гола, имаше цвеќиња што криеја што треба. Но… Не бев целосно без трема, па го доведов мојот близок роднина на фотографирањето, за да се ослободам од мојата непријатност. Таа беше единствената личност од мојата околина која знаеше што правиме” – изјави Манчиќ.

Знаев дека ќе има циркус, чаршиски муабети и негативни коментари, но така се поместуваат границите, нели? Никој не ми рече “Браво Манчиќ”, никој не го пофали квалитетот на фотографиите, главна тема беа моите години, како се осмелувам…

Па, гледате, не се сликав само за себе, туку за да оддадете почит на мојата генерација, да ги зајакнам сите жени над 50-годишна возраст, кои одамна се прогласени за баби и фрлени во старо железо, иако се уште се убави, сочувани и посакувани. Тоа беше мојата мисија, вели Сузана и додава:

“Не жалам, згора на тоа, горда сум на себе што ги надминав наметнатите табуа и срам и покажав дека убавината на жената не зависи од годините. Покажав храброст”. Значи, Сузана Манчиќ знаеше што прави, па знаеше сето тоа и да – наплати.

“За тоа не се зборува, но само ќе кажам дека уште од преговорите со Хрватите знаев како се движат бројките и барав трипати повеќе! И добив” – откри на крајот Манчиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *