Од „ротвајлер“ до кралица: Иако никогаш не ја освои јавноста, Камила се воздигна над сенката на Дијана

Чарлс и Камила се венчаа во 2005 година и оттогаш (иако од многу непосакувано) таа стана клучен член на кралското семејство.

Камила, втората сопруга на новиот британски крал Чарлс Трети, можеби не ја освои целосно британската јавност, но помина долг пат од тоа да од жена која е наречена  „ротвајлер“  до јавно прифаќање  како сопруга на идниот крал.  Нешто што малкумина можеа да го замислат пред 25 години.

Кога првата сопруга на тогашниот принц Чарлс, популарната, гламурозна принцеза Дијана, почина на 36-годишна возраст во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година, Камила беше опишана од медиумите како најомразената жена во Британија, која никогаш не можеше да се омажи за престолонаследник, а камоли да стане кралица.

Чарлс и Дијана се разделија во 1992 година, а се разведоа во 1996 година.

Дијана ја обвини Камила за неуспехот на нејзиниот брак.

Камила, која сега има 75 години, исто така го имала товарот постојано да биде споредувана со фотогеничната прва сопруга на Чарлс.

Но, Чарлс и Камила се венчаа во 2005 година и оттогаш таа беше препознаена, иако неволно од многумина, како клучен член на кралското семејство, чиј смирувачки ефект врз нејзиниот сопруг му помогна да се справи со својата улога.

“Би претрпела се за тебе. Тоа е љубов. Тоа е моќта на љубовта”, му рекла Камила на Чарлс во тајно снимен телефонски разговор објавен во 1993 година.

Сите сомнежи за нејзиниот иден статус конечно беа отфрлени на 70-годишнината од стапувањето на тронот на кралицата Елизабета во февруари оваа година, кога Елизабета и даде благослов на Камила да ја преземе титулата кралица, велејќи дека тоа е нејзина „искрена желба“.

„Додека заедно се трудевме да и служиме и да ја поддржуваме Нејзиното Височество – Кралицата, како и луѓето во нашите заедници, мојата драга сопруга беше мојата непоколеблива поддршка во текот на целиот период“, рече Чарлс во тоа време.

Родена е како Камила Шанд во 1947 година во богато семејство – нејзиниот татко бил главен и трговец со вино кој се оженил со аристократка – таа пораснала на селски имот и се школувала во Лондон пред да дипломира на Mon Fertile во Швајцарија, а потоа и на Институтот Британик во Франција.

Таа се движеше во општествените кругови што ја доведоа во контакт со Чарлс, кого го запозна на ветровито поле поло во раните 1970-ти.

„Неговиот свет беше превртен наопаку и мислам дека тој никогаш не се опорави од тоа“, вели Кристофер Вилсон, автор на книга за нивната врска.

Легендата вели дека во младоста, Камила кокетно го потсетила Чарлс дека нејзината прабаба, Алиса Кепел, била долгогодишна љубовница на претходниот принц од Велс кој стана крал Едвард VII. Таа тогаш наводно рекла: „Па што е со тоа?

Двојката се забавуваше некое време, а биографот Џонатан Димблби рече дека Чарлс размислувал за брак во тоа време, но чувствувал дека е премногу млад за да направи толку голем чекор.

Додека се посветил на својата поморска кариера, Камила се омажила за коњанички офицер, бригадниот Ендрју Паркер Боулс. Двојката имаше две деца, Том и Лора. Тие се разведоа во 1995 година.

Чарлс се ожени со 20-годишната Дијана на венчавка во 1981 година која ја плени не само Британија туку и светот. Сепак, и покрај двата сина, врската пропадна неколку години подоцна, а принцот ја обнови романсата со поранешната љубовница.

Длабочината на нивната врска беше откриена на шокираната јавност во 1993 година, кога весниците објавија транскрипт од тајно снимен приватен разговор со интимни детали како што е изјавата на принцот дека сака да живее во панталоните на Паркер Боулс и да се реинкарнира како нејзина подлога.

Во едно познато телевизиско интервју следната година, Чарлс призна дека ја обновил нивната врска по  шест години откако се ожени со Дијана, но рече дека тоа било само откако нивниот брак неповратно се распаднал.

Дијана сепак ја нарече Камила „ротвајлер“ и ја обвини за раскинувањето.

Додека нејзината врска со Чарлс се распадна, таа во телевизиско интервју во 1995 година рече: „Ние бевме тројца во овој брак – така што беше малку гужва“.

Додека Дијана внесуваше гламур во Домот на Виндзор со своите блескави тоалети, многу Британци не можеа да разберат зошто Чарлс ја избра „руралната“ Камила, која носеше зелени водоотпорни капути за јавање.

„Чарлс безумно ризикуваше сè со Камила – за човек на неговата позиција“, вели принцот Филип, сопругот на Елизабета, во писмото до Дијана. „Не можам да замислам некој со здрав ум да ве остави за Камила.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *