Познато е зошто принцот Хари не ја видел кралицата додека ги живеела последните минути од нејзиниот живот: „Се качи на авион, но поради една причина не му беше дозволено да лета!“

Експертите откриваат детали околу пристигнувањето на кралското семејство кое побрза да ја види кралицата Елизабета на cмртнaтa постела.

Високи членови на кралското семејство се соочија со мистериозно едночасовно доцнење додека се обидуваа да ја видат кралицата која ги живееше последните минути од нејзиниот живот. Нивниот авион на РАФ полетал за Балморал во 14.39 часот во четвртокот – но требало да замине во 13.30 часот. Не беше јасно што го предизвика доцнењето во последен момент, но принцовите Вилијам и Ендру, како и принцот Едвард и неговата сопруга Софи, веќе биле качени во авионот.

Принцот Хари не бил во тој авион, за кој експертите објаснуваат дека тоа било поради страв од уставна криза доколку авионот падне. Војводата од Сасекс морал сам да стигне до Шкотска, пристигнувајќи два часа по смртта на неговата баба. Се вели дека принцот Хари бил бесен што не дошол на време. Но, кралските „чувари“ велат дека помошниците не сакале Хари и Вилијам да патуваат заедно во случај и двајцата да загинат во несреќа.

Уставниот експерт и кралски писател Брајан Хои рече: „Постои силна уставна причина Вилијам и Хари да не летаат заедно – а тоа е за линијата на наследување. Кралските помошници треба да земат сè предвид, а тоа беше многу веројатен факт. Додека настаните се случуваа многу брзо, тие имаале години да ги испланираат сите опции. Брзината на настаните ги фати сите непредвидени работи  и може да влијае и на плановите за патување:  сепак не би било паметно Вилијам и Хари да летаат заедно.

Стравувањата за здравјето на кралицата Елизабета првпат се појавија во средата кога лекарите ѝ наредија на кралицата да го одложи состанокот на Советот на тајните – 24 часа откако таа стана да ја изврши својата последна должност да и ја даде заклетвата на новата премиерка Лиз Трас. Во средата, имаше она што упатените го опишуваат како „налет на активности“ на имотот.

Кралицата се чувствуваше добро и беше згрижена од лекарите кои и беа при рака цела ноќ. Во меѓувреме, авионот бил подготвен во случај членовите на семејството во Лондон или Виндзор да треба да се упатат кон север.

„Ова беше потег на здравиот разум и значеше дека тие ќе бидат на готовност доколку постарите членови на кралското семејство мора да се преселат за кратко време. Принцезата Ана веќе беше во Балморал каде имаше серија состаноци. Во четвртокот наутро, Чарлс откажа серија на состаноците во куќата Дамфрис во Ершир, а потоа со хеликоптер се качи до Балморал во 10.30 часот“, рекоа братучедите.

Неговиот тим исто така брзаше да стигне 150 милји северно. Тој слетал околу 11:30 часот веднаш откако Камила (75) ја откажала посетата на болницата. Потоа, еден час подоцна, во 12.32 часот, почнаа да се вртат  гласини уште пред Бакингемската палата да ја објави својата прва изјава на денот.

Во неа се велеше: „По дополнителна проценка утрово, лекарите на кралицата се загрижени за здравјето на нејзиното височество и препорачаа таа да остане под медицински надзор“.
„Кралицата останува во Балморал“

По изјавата, целото семејство побрза да биде со неа. Портпаролот на Вилијам потврди околу 12.46 часот дека принцот патува за Балморал. Тој бил виден како заминува од Виндзор со автомобил околу 13.10 часот. Неговата сопруга Кејт остана во колибата на Аделаида за да ги собере нивните деца, Џорџ, Шарлот и Луис од првиот ден на училиште.

Принцот Ендру бил виден во неговото Бентли во Виндзор како вози до РАФ Нортолт во 13.30 часот. Портпаролот подоцна потврди дека патувал да ја види мајка си. Пет минути подоцна, палатата потврди дека грофот и грофицата од Сесекс исто така патуваат во Шкотска. Записите од летот покажуваат дека Dassault Falcon RAF G-ZABH кој слета претходната вечер требаше да полета во 13:30 часот – но остана на пистата.

Во 13.50 часот, Сасекси објавија дека и Хари и сопругата Меган ќе отпатуваат да ја видат кралицата. Авионот на РАФ конечно го напушти Нортолт во 14.39 часот и испрати новинарски екипи на аеродромот во Абердин.

Кога слета во 15.55 часот, само Вилијам, Ендру, Едвард и Софи се симнаа по скалите – и групата забрзано тргна на едночасовното возење низ Хајлендс до Балморал. Во 16:40 часот, Сасекси потврдија дека само Хари ќе патува во Шкотска, а Меган ќе остане зад себе.

Двојката со седиште во САД беше во Фрогмор Котиџ по серијата хуманитарни ангажмани во Манчестер, Германија и Лондон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *