И се поклонуваат затоа што е сопруга на султанот:  Емина Ердоган ги фали харемите, троши многу пари, а еднаш купила 30 килограми пилешко во Хрватска!

Иако никогаш не беше повидлива од нејзиниот сопруг, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, првата дама на Турција Емина Ердоган беше пример за повеќето Турчинки со својот животен стил и визија.

И додека 62-годишната Емина деновиве престојуваше во Хрватска како придружничка на својот сопруг, таа многумина ги заинтересирала со својот изглед и тие сакале да дознаат повеќе за сопругата Ердоган. Тие двајца се во брак 44 години и имаат четири деца – два сина и две ќерки.

Емине е единствената ќерка во семејство со пет деца и има арапско потекло. По потекло од Сиирт, град во турскиот курдски југоисток, г-ѓа Ердоган својот ран живот го посветила на социјални проекти, запознавајќи се со претседателот Ердоган преку нејзиното Здружение на идеалисти на жени во 1970-тите. Познато е и дека посетувала уметничко училиште, од кое се откажала пред да дипломира.

Иако нејзиниот брат ѝ забранил да ја напушти куќата на 15 години затоа што „не е соодветно за девојчиња на нејзина возраст“, ​​нејзината мајка сепак била попопустлива и не ја почитувала строго забраната.

Емина сè уште го запознавала светот, а особено впечатлива била средбата со турскиот писател Суле Јуксел Сенлер, револуционерка за улогата на муслиманките во Турција и во светот. Таа е основач на Здружението на жени идеалисти, преку кое се запознала и со Ердоган.

Тие се венчаа на 4 јули 1978 година и оттогаш Емина го следи секаде и го поддржува во се сопругот Реџеп Таип Ердоган. Во исто време, таа секогаш носи хиџаб, што е невообичаено за жените-политичарки.

Сепак, јавноста Емина Ердоган ја доживува на два различни начини. Оние кои ја фаворизираат како сопруга велат дека таа е многу скромна и посветена на семејството, додека други ја претставуваат како жена која е не е штедлива и е зависна од шопинг.

Според The ​​National news, г-ѓа Ердоган еднаш се шетала со лакирана чанта Хермес Биркин за време на патувањето во Обединетото Кралство, а цената на таа чанта наводно е околу 50.000 долари. Корисниците на социјалните мрежи ја критикуваа поради тоа и забележаа дека цената на чантата е еднаква на платата на 11 нејзини сонародници (кои земаат минимална плата во Турција) за една година.

Истиот медиум пренесува и дека трговскиот центар во Брисел морал да ги затвори вратите за да може првата дама на Турција пет часа мирно да пазарува со својот дизајнер, додека го придружувала својот сопруг за време на официјалната посета на Брисел. Тогаш таа наводно потрошила повеќе од 49 илјади долари на саемот за антиквитети. Дури и при посета на Грција не се заштедило! Потоа купила 7 пара чевли за 850 евра.

Емина на пазарот Самобор купила 30 килограми пилешко, 30 јајца, многу овошје и зеленчук и сирење. Таа наводно ужива и во посебен бел чај чија цена е вртоглави 1.500 долари за килограм, а го пие од златни чаши. Меѓутоа, таа гласина беше демантирана од адвокатите на Ердоган.

Покрај шопингот, Емина го привлече вниманието на јавноста и со своите изјави. Таа еднаш рече дека харемите на османлиските султани се училишта за членовите на династијата и образовните институции кои ги подготвуваат жените за живот, пренесува The National News.

Турските власти се уште се обидуваат да ја прикажат како „штедлива домаќинка“, па „Дејли мејл“ објави дека напишале дека првата дама на Турција штеди кора од јаболко и лимон за да направи оцет од нив, а не ги фрла ниту семките од маслинки. Сето тоа го прави во палата од 600 милиони евра која содржи 1.000 соби чии ѕидови се украсени со свилени тапети кои чинат околу 2.800 евра за ролна. За струја годишно се трошат дури пет милиони евра.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *