Посилни од дијагнозата: Познати луѓе кои го победија ракот

Оскаровката и политичка активистка Џејн Фонда (Џејн, 84) пред неколку дена објави дека боледува од рак. Таа откри дека и е дијагностициран не-Хочкинов лимфом и рече дека е среќна бидејќи тоа е рак што може да се излечи.

Таа на социјалните мрежи објави дека веќе била на хемотерапија.

Актерката рече дека ракот го гледа како учителк и додаде дека вниманието го посветува на лекциите што тој ги крие. Ова не е првпат Фонда да се соочи со оваа дијагноза, таа претходно успеа да го победи ракот на дојката, а еднаш оперира и канцероген израсток на долната усна.

Таа е една од познатите личности кои јавно проговорија за борбата против дијагнозата за поддршка на луѓето ширум светот кои се во слична ситуација.

Кристина Еплгејт (50) излезе како победник од битката со ракот на дојката, но пред некое време и беше дијагностицирана мултиплекс склероза. Таа и овој пат не се откажува.

Синтија Никсон (56), Кајли Миног (55), Силви Меис (44) се само дел од познатите жени кои го победиле ракот на дојката и денес живеат нормален живот.

На актерот Марк Руфало  му беше дијагностициран рак на мозокот во 2001 година. На јавноста и кажа за својата болест, а сега вели дека оваа блиска средба со смртта го потсетила колку го сака својот живот и колку ја сака глумата.

На познатиот велосипедист Ленс Армстронг (Ленс, 50), кој неколку пати се наоѓаше на листата на 100 најздрави мажи во светот, во 1996 година му беше дијагностициран рак на тестисите, кој беше толку напреднат што се прошири на неговиот мозок, белите дробови и стомакот. . Веќе во февруари 1997 година, Армстронг беше прогласен за здрав, а тој рече дека најважно е да продолжите да верувате во себе, да верувате во лекарите и терапијата и дека треба да продолжиме да веруваме во она во што решивме да веруваме.

Роберт де Ниро бил излечен од рак на простата, кој бил откриен во 2003 година, а потоа направил и простатектомија. Бен Стилер ја имаше истата дијагноза.

На Мајкл Даглас во 2010 година му беше дијагностициран рак на грлото, а денес тоа е заборавено за него.

Софија Вергара  (50) оперирала рак на тироидната жлезда пред повеќе од 20 години и денес вели дека е среќна што е здрава личност. И Род Стјуарт (77) излезе како победник од битката со истата болест.

Во Хрватска, актерката Анкица Добриќ, зборувајќи за болеста, истакна дека „Не би го користела терминот борба против ракот, туку борба за здравје. Значи нема против, туку за“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *