Сите пиеме турско кафе, но го подготвуваме погрешно: Променете една работа и ќе видите колку ќе биде поубав вкусот!

Еве кои грешки ги правиме при подготовката на турското кафе и како тоа треба да се приготвува!

Турско, домашно, македонско, црно кафе… има многу имиња за топол, миризлив пијалок, кој се пие речиси во секоја куќа во Македонија и на Балканот. Но, иако се работи за традиционален пијалок кој освен кај нас се пие и во Турција, се чини дека цело време неправилно го подготвуваме.

Или, можеби погрешно не е најточниот збор, но Турците тврдат дека овој пијалок треба да се подготвува поинаку.

Имено, во Македонија е практика да ја мериме количината на вода што ни треба, да ја преливаме во ѓезве и да почекаме да зоврие, да ја преливаме потребната количина кафе – една кафена лажичка за една шолја кафе – да чекаме малку за да нарасне во котел и толку.

Од друга страна, во Турција за една шолја од пијалокот се користат две лажички кафе – додуша и самите лажички се нешто помали од „стандардните“, долги се околу еден сантиметар, а широки половина сантиметар.

Количината на шеќер секако се додава по желба, но се става наеднаш, и не додаваат жолт шеќер, туку само бел шеќер, бидејќи создава повеќе пена во кафето.

Флашираната вода, исто така, најмногу се користи за подготовка на кафе во таа земја, бидејќи хлорот во проточната вода може да го уништи и мирисот и вкусот на кафето.

Како да направите кафе

Во ѓезвето прво ставете шеќер и кафе, па додајте вода. Вклучете го горилникот на најниска температура – тоа е грешка што сите ја правиме, бидејќи го вклучуваме на најсилното, за кафето да биде готово што поскоро. Ставете го ѓезвето на шпорет и измешајте го – и не го мешајте повторно до крајот на процесот.

Кога ќе се формира пена во котелот и кафето ќе почне полека да се крева во котелот, извадете малку со лажица и истурете во шолјите. После тоа кафето ќе почне побрзо да нараснува во котелот, па внимавајте да не го преварите. Напитокот од ѓезвето прелијте го до половина во секоја шолја, а потоа наполнете ги една по една.

Во Турција е обичај секогаш да се служи вода со кафе, за пред да се испие овој напиток, устата да се исчисти со вода и на најдобар можен начин да се почувствува вкусот на кафето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *