Сите тајни на тестаментот на кралицата Елизабета: Наследниците во неизвесност околу тестаментот, а еве кој најмногу ќе профитира

Богатството на Чарлс се проценува на 87 милиони фунти, на кои сега е додадено и наследството на неговата мајка

По смртта на Елизабета Втора, се уште не е познато кој ќе го наследи кралското семејство Виндзор. Според британските медиуми, кои веќе се справуваат со информациите, Чарлс најмногу ќе се „офајди“, додека Меган Маркл конечно ќе биде задоволна.

Откако ќе го заземе кралскиот трон, Чарлс ќе го наследи големото богатство на кралицата Елизабета, кое се проценува на 370 милиони фунти, колекцијата на кралски поштенски марки – проценета на околу 100 милиони фунти, и познатиот накит од кралската круна, проценет на околу 3 милијарди фунти.

Богатството на Чарлс се проценува на 87 милиони фунти, на кои сега се додава и наследството на неговата мајка. Бакингемската палата, кралската резиденција во Лондон и замокот Виндзор, триесет километри западно од Лондон, се државна сопственост.

Меѓутоа, како што пишуваат британските медиуми, замокот Балморал, одморалиштето на кралското семејство и резиденцијата Сандрингем, каде кралското семејство традиционално го слави почетокот на новата година, биле во сопственост на кралицата, па и нив ќе ги наследи Чарлс. .

ИЗМЕНИ НА СУДОТ

По смртта на кралицата, ќе се исполни желбата на Меган Маркл нејзините деца Арчи и Лили да ги добијат титулите принц и принцеза по доаѓањето на Чарлс на престолот. Сопругата на Хари во едно интервју открила како била шокирана кога и било кажано дека Арчи нема да добие полициска заштита бидејќи нема титула. Тогаш таа рече дека мислела дека одлуката е донесена бидејќи момчето било од мешана раса, што, според Гардијан, не е точно.

 

Според протоколите воспоставени од кралот Џорџ V во 1917 година, децата и внуците на суверените автоматски имаат право на титулите Неговото или Нејзиното Кралско Височество и Принцот или Принцезата.

Во времето кога се родил Арчи, тој бил правнук на суверенот, а не внук. Доколку се обиде да ги спречи Арчи и Лили да станат принц и принцеза, кралот Чарлс III ќе мораше да издаде посебна повелба, т.н. отворен документ – патент кој би го променил правото на Арчи да биде принц и правото на Лили да биде принцеза.

ОМИЛЕН ВНУК

Иако сопругот на Меган Маркл, принцот Хари, бил омилен внук на кралицата Елизабета, според информациите на британските медиуми, тие нема да добијат ништо, освен веќе утврдениот годишен додаток.

Според весникот „Сан“, ако Хари беше малку попаметен, можеше да наследи дел од парите, па дури и резиденцијата Сандрингем, но по одлуката да го напушти Островот со сопругата и децата, ништо нема да излезе од тоа.

– Хари ќе мора да ја бара својата шанса да наследи нешто од татко му Чарлс кога ќе го напише тестаментот – вели Сан.

Интересно е што останатите деца на кралицата, принцезата Ана, принцот Ендру – војводата од Јорк и принцот Едвард – грофот од Весекс, според информациите од медиумите од Островот, не добиле ништо од имотот (иако нивнате мајка си купила недвижен имот за време на нејзиниот живот), а што се однесува до парите, на сите ќе им биде обезбедена веќе утврдена годишна апанажа.

Според медиумите, грофицата Софија, сопругата на Ендру, инаку омилената снаа на кралицата, со која редовно се гледала, ќе добие значителна сума пари од наследството.

За разлика од неговата мајка, Чарлс наследил малку поскромно богатство од 30 милиони фунти од неговиот татко, принцот Филип, кога починал во април 2021 година.

Тој имал колекција од околу 3.000 слики, од кои повеќето биле во аманет на пријателите и семејството.

РЕЗЕРВИРАНА ПРИВИЛЕГИЈА

Принцот Чарлс, сега крал, ќе добие колосално наследство на кое нема да и плаќа данок на наследство на државата, што е привилегија резервирана за наследниците на кралот што беше донесена со закон, со што уште еднаш ќе покаже дека ова семејство е над  своите поданици – народот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *