Конечна е пресметано: Колку заработи Русија од енергијата, а колку потроши за koнфликтoт

Русија заработи повеќе од доволно пари во својот енергетски koнфликт против Европа за да ги покрие трошоците за вооружениот конфликт во Украина. Ова го заклучи финскиот тинк-тенк Crea (Центар за истражување на енергија и чист воздух). Според тој институт, од почетокот на инвазијата на Украина, Кремљ од продажбата на нафта, гас и јаглен заработил 162 милијарди евра. Според нивната проценка, во исто време руската влада потрошила околу 99 милијарди евра за инвaзијaтa врз Украина. Тоа е секако проценка бидејќи сумите се државна тајна.

Руската Федерација профитираше затоа што и покрај намаленото количество нафта и други енергетски производи што течат кон Запад, цената на енергетските производи вртоглаво порасна. Покрај тоа, Русија најде нови пазари како Кина каде има намера да продава вишоци. Алексеј Милер, шеф на нафтениот гигант Газпром, најави дека Русија ќе го зголеми количеството гас што може да го испрати во Кина преку гасоводот „Силата на Сибир“

.

Институтот „Креа“ пишува дека Русија го намалила количеството испорачан гас во Европа за околу 75 отсто. „Сепак, поскапувањето значи дека приходите останаа исти како пред една година“, објаснуваат од центарот. Истражувачите од Институтот „Креа“ бараат тарифи и ограничувања на цените за да го зауздаат ​​профитот на Русија преку нејзината уцена против ЕУ.

Од крајот на февруари, кога започна инвaзиjaтa, ЕУ уплатила дури 86 милијарди евра во руската каса за гас и нафта. Само Германија платила 18,5 милијарди евра. Русија доби 35 милијарди евра од Кина, пишува британски Тајмс.

Со цел да се ограничи рускиот профит поради зголемувањето на цената на нафтата и да се намали можноста Западот да финансира воена машинерија во соседна Украина, групата Г7 минатата недела објави дека ќе поддржи ставање ограничување на цената на нафтата од Русија.

Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Соединетите Американски Држави најавија дека сакаат што е можно повеќе земји да се приклучат на иницијативата, но аналитичарите не веруваат дека Кина или Индија, кои досега тргуваа со Русија , ќе се согласат.Повеќето молчат за кoнфликтoт против Украина. Тие веднаш испратија предупредување од Кремљ дека ќе ги санкционираат сите земји кои ќе се согласат со овој договор и ќе им забранат снабдување со нафта.

Во меѓувреме, Русија продолжува да гаѓа со сите расположливи средства. Компанијата Газпром објави дека Кина почнува да ја плаќа руската енергија во рубли и јуани наместо во долари, како досега. На овој начин Москва се обидува да ги зајакне врските со Пекинг и да ја намали зависноста од доларот во трговијата и банкарството.

Покрај вртењето на „Моќта на Сибир“, гасовод долг 3.000 километри,  двапати повеќе од должината на двата Северни потоци, Москва очекува дека и Северна Кореја ќе почне  да испорачува рakeти. Ова го тврдат американските разузнавачи, а се зборувало и за тоа дека Иран и продава дронови на Москва. Во декласифицираниот документ објавен од Њујорк Тајмс, американското разузнавање објави договор меѓу Москва и Пјонгјанг за купување милиони прoekтили. Според истите извори, Пјонгјанг им понудил на работниците да работат на реконструкција на украинските градови под контрола на руската армија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *