Човекот кој чекаше 53 години да стане крал: „Каков е Чарлс како личност? Многу комплициран…“

Обожавателите на Чарлс веруваат дека неговата мудрост, промисленост и залагање за заштита на животната средина ќе му ја донесат јавната поддршка што ја заслужува.

Новиот британски крал Чарлс го имаше најдолгото чекање за тронот во историјата на илјадагодишната монархија. Поради неговата личност и вмешаноста во скандали, републиканците се надеваат дека тој ќе биде лош крал, а неговите поддржувачи, пак, сметаат дека поради долгото чекање ќе биде „поподготвен“ од сите пред него.

Обожавателите на Чарлс веруваат дека неговата мудрост, промисленост и посветеност за заштита на животната средина ќе му ја донесат јавната поддршка што ја заслужува.

Но, сето тоа е засенето од неговата покојна прва сопруга принцезата Дијана, горчливиот крај на нивниот брак и трајното непријателство на дел од јавноста кон неговата втора сопруга Камила, војвотката од Корнвол.

„Ве обвинуваат дека сте контроверзни само затоа што се обидувате да го привлечете вниманието на работи кои не се дел од конвенционалното гледање на работите“, рече Чарлс во интервју за магазинот GQ пред неколку години.

„Мојот проблем е што наоѓам премногу работи за кои треба да се залагам или да се борам“, додаде тој.

Чарлс Филип Артур Џорџ, до неодамна принцот од Велс, принцот од Шкотска, војводата од Корнвол, војводата од Ротези, грофот од Керик, баронот од Ренфру, грофот од Честер и Господарот на островите, е роден во Бакингемската палата на 14 ноември 1948 година.

Имал четири години кога починал неговиот дедо Ѓуро VI, а престолот го наследила неговата мајка. Една година подоцна, во друштво на неговата баба и тетка, покојната принцеза Маргарета, го гледал крунисувањето на мајка си.

Тој го презирал неговото училиште Гордонстоун во оддалечениот дел на Шкотска, во кое учел и неговиот татко, но затоа бил првиот престолонаследник што дипломирал на Кембриџ.

Тој беше официјално прогласен за принц од Велс на церемонија во 1969 година и ја имаше најдолгата линија до тронот од кој било британски наследник на тронот во историјата.

Неговите критичари, па дури и некои монархисти кои мислат дека Чарлс е лош огранок на Домот на Виндзор, велат дека така било подобро.

Том Бауер, авторот на неовластената биографија на Чарлс, Бунтовничкиот принц, го прикажа како арогантен слабич кој ужива во луксуз и личност која не може да поднесе критика.

Комплициран е…

Поддржувачите на Чарлс велат дека тој е лесен плен бидејќи секој негов потег е под лупа од често несимпатичните медиуми.

Има многу клевети, вели поранешен близок соработник на Чарлс кој со години работел со него. „Прочитав многу работи кои едноставно не се вистинити“, продолжува тој.

За својата книга, Бауер разговараше со оние поранешни членови на персоналот на Чарлс кои се вознемирени или огорчени поради нешто, додава истиот извор, кој сакаше да остане анонимен.

Значи, каков е Чарлс навистина?

„Комплициран“, одговара тој. „Ретко сум сретнал некој толку љубопитен за светот и желен да знае што се случува и зошто. Но, најмногу од сè, тој има ентузијазам и работни навики“.

Сајмон Луис, портпаролот на кралицата од 1998 до 2001 година, го опиша Чарлс како посветен, ревносен човек со „лоша смисла за хумор“.

„Ако сте јавна личност и „пукате со носот во облаците“, тие ќе ви замерат“, рече Луис.

Пријателите на Чарлс и оние кои не се слични велат дека тој е посветен на должноста. Неговиот работен ден започнува со појадок, тој секогаш го прескокнува ручекот, а завршува околу полноќ. Секој ден.

Приватно, Чарлс е страстен за театар, литература, сликарство, опера и поп музика. Се вели дека е голем обожавател на Леонард Коен.

Најсреќен е во градината, го сака Шекспир, слика акварели и пишува книги за деца. Тој може да биде забавен, но и бара премногу. И поранешните колеги тврдат дека лесно избувнува.

Луксуз

Официјалните бројки покажуваат дека неодамнешните патувања во странство на Чарлс биле најскапите во кралското семејство.

Бауер, кој интервјуираше 120 луѓе за книгата за Чарлс, неговиот животен стил го нарекува „хипер-луксузен“.

Тој тоа го отфрли.

„Ох, не верувај во тоа сра*е“, одговори тој воопшто не кнежевски на прашањето на австралискиот радио новинар кој го праша дали седнува во тоалетот на патувања, како што тврди Бауер.

Но, кога ќе приреди прием, секогаш се служи најдобрата храна и вино. А услугата е „кралска“.

„Мислам дека така му доликува на принцот од Велс, луѓето би биле разочарани да не биде така“, тврди поранешниот соработник.

Заплеткување

Не е само неговиот животен стил кој привлекува внимание.

Неговиот страстен активизам за заштита на животната средина и борбата против климатските промени, исто така, доведе до обвинувања дека тој се меша во прашања што кралското семејство треба да ги избегнува.

Чарлс, пак, смета дека има позиција која му овозможува да изразува цврсти ставови и дека би било „криминално“ да не го искористи за правилни работи.

Според непишаниот британски устав, кралот мора да биде аполитичен. Но, принцот од Велс, смета тој, не мора.

„Има многу работи на кои се обидував да го свртам вниманието сите овие години, работи на кои другите не, а сега конечно почнаа да гледаат дека она што се обидував да го кажам не е толку лудо како што мислеа“, рече Чарлс во интервју во 2017 година.

Чарлс предупредуваше за пластичното загадување на океаните, што е вообичаено денес и за кое сите се загрижени.

Но, некои од неговите други позиции, како што е неговата поддршка за комплементарната медицина, продолжуваат да предизвикуваат потсмев.

Во 2013 година, беше откриено дека Чарлс имал 36 состаноци со министри од кабинетот за три години, а две години подоцна британскиот Врховен суд нареди неговите писма до министрите, наречени „белешки од црн пајак“ во медиумите, бидејќи неговиот ракопис изгледа како чкртаница, може биде јавно објавено.

Чарлс им пишувал на министрите, меѓу другото, за куќите во селата, за храната во болниците и за судбината и тн..

Дијана

Сепак, темата која најмногу ја плени јавноста е сепак разводот на Чарлс со Дијана, нејзината смрт во сообраќајна несреќа во Париз и неговиот втор брак со Камила. Некои ја обвинуваат Дијана за неуспехот на првиот брак на Чарлс.

Анкетите покажуваат дека репутацијата на Чарлс никогаш не се опоравила од штетата претрпена пред дваесетина години. Истражувањето на јавното мислење од почетокот на оваа година покажува дека само девет отсто од испитаниците го гледаат Чарлс како омилен член на кралското семејство.

Во истото истражување, 54 отсто од луѓето одговориле дека имаат позитивно мислење за него. За политичар тоа би било одличен резултат, но рејтингот на кралицата или на неговите два сина е многу поголем.

Во едно интервју во 1995 година, Дијана сугерираше дека Чарлс не сака да биде крал и дека не е отсечен за толку тешка улога. Не е точно, велат тие што работеле за него.

„Чарлс веројатно ќе биде најподготвениот крал во историјата и мислам дека ќе биде многу добар крал“, рече Луис.

Иако Чарлс не сакаше да зборува за себе како крал, бидејќи предуслов за тоа беше смртта на неговата мајка, зад сцената одамна се беше подготвено за таквото сценарио.

„Луѓето се во право кога зборуваат за привилегии, пари, палати и Бентли“, рекол поранешниот помошник на принцот. „Тоа е привилегија, но е и товар. Таков живот не би му посакал на никого.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *