Зошто кралицата Елизабета секогаш носеше бисери во јавност?

Кралицата никогаш не го заборави овој моден детал

Ако се прашувате зошто е тоа така, тоа се прави по долга традиција која го вклучува овој моден детал. Бисерите се традиционален накит за кралиците во Британија повеќе од илјада години – никогаш немало кралица која не носела бисери“. 

Порано важеа за ретки, убави, сјајни и колку повеќе ги носите – толку стануваат посјајни – објаснила Лесли Филд, која ја напишала книгата „The Queen’s Jewels“. Традицијата на кралското семејство да носи бисери потекнува од кралицата Викторија, прабаба на кралицата Елизабета Втора, пишува Информер.

– Таа на сите свои ќерки и внуки им подаруваше по еден бисер секоја година на нивниот роденден за да имаат доволно бисери за ѓердан до 18-годишна возраст – објасни Филд.

Таткото на Елизабета, кралот Џорџ Шести, ја продолжил традицијата кога и подарил тенок платинест синџир со два бисери додадени на секој нејзин роденден. Во 1935 година, за време на нејзиниот сребрен јубилеј, дедото на кралицата Елизабета Втора, кралот Џорџ V, ѝ подарил на неа и на нејзината сестра, принцезата Маргарет, бисерните ѓердани што ги носеле на крунисувањето на нивниот татко, кралот Џорџ Шести, во 1937 година.

Ѓерданите беа изложени додека девојките им мавтаа на толпата од балконот на Бакингемската палата. На денот на нејзината венчавка во 1947 година, Елизабет носеше уште еден ѓердан од два реда бисери, за кои се верува дека всушност се два посебни ѓердани од нејзината богата колекција.

Таа носеше сличен накит кога ја објави својата свршувачка со принцот Филип претходно истата година и продолжи да ги носи бисерите за други пригоди од висок профил, вклучувајќи го и погребот на Филип во 2021 година. Кралицата има прилично голема колекција на ѓердани, од наједноставни до оние со 5-6 реда бисери, пишува istoriskizabavnik.rs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *