Ништо повеќе нема да биде исто: Овие драстични промени го очекуваат кралското семејство!

Сега откако британската кралица Елизабета Втора го напушти овој свет, во кралското семејство ќе се случуваат големи промени. Освен почетокот на посебните церемонии по објавување на веста за смртта на кралицата и почетокот на периодот на жалост, промени ќе има и во животот на другите членови на кралското семејство. Најочигледна промена ќе биде крунисувањето на принцот Чарлс. Неговата сопруга Камила автоматски ќе стане кралица. Чарлс може да го задржи своето име, но може да го промени. Ако го задржи, официјално ќе биде познат како кралот Чарлс III. На пример, Елизабета го задржала своето име, но тоа не е вообичаена практика. Кралските експерти веруваат дека Чарлс најверојатно ќе го стори истото, но постојат опции да се земе едно од неговите средни имиња. Неговото полно име е: Чарлс Филип Артур Џорџ , така што постојат опции што наместо Чарлс III. стане крал Џорџ VII, крал Филип или крал Артур. После тоа, титулите на другите членови на семејството ќе се променат. Принцот Вилијам , кој моментално ја носи титулата војвода од Кембриџ, ќе ја наследи „претходната титула војвода од Корнвол“ на Чарлс и ќе стане принц од Велс, што ќе биде прогласено на посебна церемонија одвоена од крунисувањето на Чарлс. Патем, титулата принц од Велс традиционално ја добиваше седечкиот престолонаследник, според кој Кејт Мидлтон ќе ја носи титулата принцеза од Велс. Сепак, бидејќи титулата претходно и припаѓаше на принцезата Дијана, Кејт Мидлтон можеше да се откаже од неа поради почит кон таа титула, како што тоа го направи Камила, која моментално ја носи титулата војвотката од Корнвол. Децата на кралската двојка Кејт Мидлтон и принцот Вилијам, принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис ќе бидат на второто, третото и четвртото место во низата , а само зад нив е принцот Хари кој сепак може да стане крал, иако се откажа од кралското семејство. По него се Арчи и Лилибет, децата на принцот Хари и Меган Маркл. Наследниците на војводата и војвотката од Кембриџ ќе бидат познати како принцовите Џорџ и Луис, или принцезата Шарлот од Велс, додека нивниот татко не стане крал или додека не стапат во брак. Децата на Хари ќе можат да ги користат титулите принц и принцеза бидејќи по смртта на кралицата тие ќе преминат од правнуците на кралицата во внуци на кралот. Некои извори тврдат дека Чарлс Хари, Меган и нивните деца ќе бидат дистанцирани од кралското семејство со цел да се намалат трошоците на монархијата. Тоа значи дека парите би ги добиле само наследниците на круната, односно идните кралеви и кралици. „Принцот Чарлс долго време сакаше да ја намали монархијата за да ги заштеди трошоците и да ги натера луѓето да работат за парите што ги добија од даночните обврзници“, рече кралскиот експерт Ангела Левин. Принцот Едвард , братот на Чарлс и неговата сопруга Софија ќе ги добијат титулите војвода и војвотка од Единбург. Нивната сестра принцезата Ана е единствениот член од кралското семејство чија титула нема да биде променета. Имено, како најстара ќерка на кралицата, таа ја носи титулата кралска принцеза која ќе ја задржи. Следната кралска принцеза најверојатно ќе биде принцезата Шарлот. Останува нејасно што ќе биде со обесчестениот принц Ендру, на кого кралицата му ги одзеде сите кралски почести, но сепак му се обраќа како принц, па ја задржа титулата војвода од Јорк. Бидејќи нема машки наследници, титулата ќе исчезне по неговата смрт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *