Зeленcки повеќе нема да биде претседател на Украина!? Ова е човекот кој ќе го наследи, Полјаците го нарекуваат „мешавина од Давид и Мојсеј“.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, не е многу среќен поради гласините дека врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, би можел да се всели во претседателската палата, пишува германскиот весник „Билд“, повикувајќи се на својата извори.

– Актуелниот шеф на државата Зеленски не е многу задоволен од гласините дека Залужни во одреден момент би можел да се пресели во претседателската палата – се наведува во написот со наслов „Валериј Моќни“, во кој се истакнува дека генералот би можел да го наследи Зеленски по завршувањето на борбените операции.

Според весникот, Залужни докажал дека поседува „лидерски квалитети и воена генијалност“, и дека генералот во Украина важи за патриот и искусен борбен офицер.

Во средината на август, полскиот весник „Виборча“ објави материјал за актуелниот врховен командант на вооружените сили на Украина, инспиративно опишувајќи ги неговите достигнувања: „Ако Микеланџело беше обврзан да ја фрли фигурата на генералот Залужни врз основа на објавите на Интернет, тој ќе добие мешавина од Давид и Мојсеј“.

А украинските медиуми пишуваа дека Зеленски има намера да го отстрани Залужни од функцијата врховен командант на украинската армија и да му понуди министер за одбрана. Меѓутоа, претседателот на Украина подоцна ги демантираше ваквите изјави.

-Не планирам никаде да го префрлам врховниот командант Залужни. Работиме како тим. Многу е важно што прават командантите во разни правци, сите тие презимиња ви се познати. Тоа се Залужни, Коваљчук и Сирски. Нема да ги именувам сите, мислам дека сите наши луѓе ги знаат тие херои. Тој тим постои, работи. Најважната оценка е да се држите, па оценката е висока. Кога ќе победиме, тоа ќе биде највисоката оценка – изјави Зеленски на новинарите на прашањето дали ќе ја смени позицијата на Залужни.

Минатата недела на каналите Телеграм се прошири информација дека во кабинетот на украинскиот претседател се обидуваат да најдат нов кандидат за врховен командант на вооружените сили на Украина и дека Службата за безбедност на Украина го пратила  Залужни. Амбасадорката на САД во Украина, Бриџит Бринк, сепак, наводно забранила какви било активности против шефот на вооружените сили.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *