Николина Пишек во првото интервју по загубата на сопругот: Видоје го избегнуваше татко му, беа скарани

По cмрттa на нејзиниот сопруг Видоје Ристовиќ, водителката Николина Пишек беше тема на озборувања како за нејзиниот сопруг, така и за тепачката за имот со нејзиниот свекор Миша Гроф. Сега, во своето прво интервју, по тешкиот период во животот, таа откри неколку помалку познати детали.

Пишек стана вдовица пред четири месеци откако нејзиниот сопруг, српски историчар на уметност, ненадејно почина. Бидејќи cмрттa се случи додека Видоје беше кај неговата масерка, овие околности доведоа до бројни гласини кои не му избегаа на самиот покојник.

Потоа следеа брутални обвинувања упатени кон Николина од таткото на Видоје, Миша Гроф, како и постојани закани дека ќе остане без имот. Животот што некогаш го живеела со сопругот се претворил во ноќна мора, а Пишек сега првпат проговори за се.

Меѓу другото, таа во интервју за Глорија откри дека медиумската хајка била многу болна и дека многумина „се однесувале како мршојадци“.

„Претпоставувам дека тоа е затоа што јас сум жена, која на ридскиот Балкан сè уште се третира како предмет што треба да се експлоатира додека има енергија за тоа и додека таа е политички подобна, а потоа треба да „ја отстранат“. Што и да бев порано или што и да решив да правам сега, никогаш нема да бидам добра, бидејќи жената во нашето општество никогаш не е доволно добра.

Таа истакна дека ги игнорира коментарите на социјалните мрежи, како и дека блокирала „армија токсични луѓе“.

Кога станува збор за врската со нејзиниот свекор, таа откри дека тој бил подобар од односот на Миша со сопствениот син, но дека сега со тоа се занимаваат адвокатите.

„Мојот сопруг го избегнуваше сопствениот татко користејќи посебен влез во зградата за да не се сретне со него. Имаше разни конфликти и се обидов да бидам посредник и се залагав за нивно помирување. Ова се случи во неколку наврати, но тие помалку или постојано беа во конфликт“, додаде таа.

Пишек истакна дека повеќе не се сеќава на сите изјави на нејзиниот свекор, туку дека неговите „избрзани, претерани и погрешни реакции“ ги препишува на длабоката болка поради губењето на синот единец. Сепак, посочува, кога сè ќе дојде на неа и на ќерката на Видоје, Уна, Николина ќе направи се за да ја заштити.

„Порано нивната врска беше на цивилизиран минимум, без кавги, но и без љубов. А сега е таква што ја загрозува сопствената внука“, рече таа и додаде: „Законот е таму за да го обезбеди она што Уна, како еден од законските наследници на нејзиниот татко, припаѓа, а законот е многу јасен: наследници не се родителите, туку децата и сопругата“, вели Пишек.

Водителката се осврна и на бракот со Видоје, кој исто така беше мета на непријатни гласини од нејзиниот свекор.

„Тоа го коментираше човек со заматен ум кој никогаш не бил во нашиот стан, никогаш не сме ручале заедно, човек кој никогаш не и купил подарок на својата внука за роденден.

Јас и Видоје имавме визија за иднината , тој патуваше, се забавуваше, изгради куќа, планираше… Живеевме на две адреси, тоа не исполнуваше и двајцата“, додаде таа.

Како што вели, се слушнала со нејзиниот покоен сопруг на тој кобен ден.

„Не забележав ништо необично во неговото однесување. Требаше да се видиме веќе следниот ден во Загреб. Имавме планови за летото и да ги решиме нашите тековни станбени проблеми“, рече таа.

Николина спомна дека подеднакво и е тешко да престојува во Загреб и да оди во Белград, но дека нејзините деца и даваат сила, како и верувањето дека животот е „десет проценти од она што ти се случува и деведесет проценти од она што го создаваш“.

Да потсетиме, хрватската водителка ја има и ќерката Хана од врската со поранешниот партнер Марко Цигој, која моментално е во Милано каде што студира на Медицинскиот факултет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *