Јавноста на ова чекаше 32 години! Протече фотографија опишана од некои како „најспектакуларните снимки од НЛО досега“. Министерството ги задскривало со години

Набргу по фотографирањето, предметот полетал вертикално нагоре и исчезнал, а убедени дека виделе НЛО, овие млади луѓе ги однеле своите фотографии на Daily Record.

По цели 32 години чекање, фотографијата која некои ја опишуваат како „најспектакуларниот рекорд за НЛО на сите времиња“ за првпат допре до пошироката јавност.

Се случи вечерта на 4 август 1990 година и беше снимено од двајца млади мажи кои тогаш работеа како готвачи во хотел во Питлокри, прекрасен град Хајленд Пертшир, надвор од Националниот парк Кернгормс во Шкотска.

Во 21:00 часот, по долгиот ден во топлата кујна, тие млади луѓе возеле дваесет километри северно по А9 до Калвин на прошетка по ридовите, и одеднаш здогледале огромен и цврст предмет во облик на дијамант.

Беше долг околу 30 метри, а над нив лебдеше во целосна тишина, пишува Дејли мејл.

Набргу по фотографирањето, предметот полетал вертикално нагоре и исчезнал, а убедени дека виделе НЛО, овие млади луѓе ги однеле своите фотографии во Дејли рекорд, еден од водечките шкотски весници.

Но, приказната никогаш не била објавена, весникот ги препратил фотографиите до британското Министерство за одбрана, а потоа тие едноставно исчезнале, заедно со двајцата млади готвачи, пишува Дејли Мејл.

Сепак, сега фотографијата стигна во јавноста и покрај тоа што, како што наведува весникот во написот, Министерството за одбрана и Државниот архив имале најдобра намера да ја сокријат.

„Министерството не ја објави оригиналната фотографија и планира да ги запечати имињата на сведоците уште 54 години – до 2076 година – поради загриженост за приватноста“, пишува Дејли мејл.

Сепак, новинарот Дејвид Кларк, кој го потпишува споменатиот напис, успеал да дојде до пензионираниот офицер на РАФ, Крег Линдзи, кој како службеник разговарал со овие млади луѓе, но и кој го прекршил протоколот на тој летен ден и сокрил копија од фотографијата. .

Тој чувал таен примерок во своето биро цели 32 години, а кога Кларк конечно го нашол и го прегледал материјалот, го напишал следново:

„За разлика од многу други фотографии од НЛО, ова е јасно структурирано летало од непознато потекло. Изгледа необично и за разлика од било кој конвенционален авион. И тоа е убедливо најдобрата НЛО фотографија што сум ја видел.

Верувај ми, јас не сум лековерен, заблуден теоретичар на заговор. Дури станав циничен откако погледнав стотици неубедливи фотографии и видеа, и сето тоа беше таму: матни, зрнести, фотографии надвор од фокус на она што всушност лесно може да биде фризби…“, напиша Кларк.

Тој, исто така, ја проследил снимката до Ендрју Робинсон, виш предавач по фотографија на Универзитетот Шефилд Халам, кој исто така изразил уверување дека е вистинска.

„Како офицер се справував со многу извештаи за НЛО, но беше очигледно дека оваа е поинаква. Кога прашав еден од тие преплашени млади момчиња каква бучава прави предметот, тој ми одговори: Нема!

До тој момент не го сфаќав тоа премногу сериозно, но одеднаш сфатив дека не знам за авион што е целосно тивок. Подоцна ми рекоа да не се мешам, да го оставам случајот на Лондон, и јас токму тоа го направив. Па, сега се надевам дека тие двајца сведоци ќе излезат и ќе ги кажат своите приказни“, изјави Крег Линдзи.

Сепак, Кларк ја продолжи статијата со друга можност:

“За жал, јас лично не мислам дека станува збор за мистериозно летало кое пристигнало од друга галаксија. Верувам дека е направено од човек некаде во таен хангар. Од средината на осумдесеттите, се шпекулира за строго доверливо американско извидување авион наречен Аурора.

Тивко, суперсонично и геометриски обликувано, што се користи за шпионски мисии. Иако никогаш немало значителен доказ дека некогаш бил изграден или летал, имало бројни необјаснети видувања и инциденти во САД и Велика Британија во текот на годините што го поттикнале митот за Аурора“, напиша Кларк.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *