ЗАПОЧНУВА РЕТРОГРАДЕН МЕРКУР, ЧУВАЈТЕ ГИ ПАРИЧНИЦИТЕ! Кој ни случајно да не помислува на кредит, а кој да не позајмува пари?

Меркур е ретрограден во периодот од 10 септември до 2 октомври 2022 година и носи нови предупредувања за сите знаци.

Од 10 септември до 2 октомври 2022 година повторно започнува периодот на ретроградна состојба на Меркур. Оваа планета е одговорна за комуникација, размена, обработка и пренос на информации, а еве што значи тоа за секој знак од Зодијакот и што советуваат ѕвездите.

Овен
Бидете внимателни кога склучувате нови партнерски договори. Сосема е можно нов проект кој изгледа ветувачки да испадне непрофитабилен. Не брзајте да потпишувате никакви договори, одложете ја конечната одлука за периодот на директен Меркур – по 2 октомври. Можно е во ова време да се појават нови информации кои драстично ќе ги променат околностите. За време на ретроградниот Меркур ќе имате можност појасно да видите што треба да промените и на професионален и на приватен план.

Бик
Време е да се грижите за себе и да внимавате на вашето здравје. Можно е влошување на хроничните заболувања. Ако долго време планирате да одите на лекар, но го одложувате одењето, сега е вистинското време. Би било добро доколку внесете нови здрави навики во вашиот живот, да преминете на поздрава исхрана. Исто така, не заборавајте дека начинот на кој размислувате има директно влијание врз вашето физичко здравје. Уредувањето на просторот во кој работите или живеете ќе ви помогне да го постигнете внатрешниот мир кој ви е потребен.

Близнаци
Во овој период ќе ги поправите семејните односи и ќе ги решавате проблемите. Обидете се да го активирате вашето внатрешно дете – вратете се назад во времето и размислете за што сонувавте, што ве прави среќни… Сега е вистинското време да го направите она што го посакувате уште од детството. Дозволете си малку слобода и радост. Поминете време со вашите деца, родители или сакана личност. Играјте друштвени игри, организирајте заедничко патување во театар или на концерт…

Рак
Периодот на ретрограден Меркур ќе ве потсети на прашања поврзани со роднините и семејството. Поканете ги родителите, најблиските на семејна вечера и споделете убави спомени и заедно погледнете го семејниот албум. Не брзајте да донесувате радикални одлуки за преселување, купување кирија или недвижен имот. Постои голема веројатност дека има скриени недостатоци кои подоцна ќе бидат откриени. Истото важи и за документите за земјиште или стан. Можно е да се појави проблем кој ќе го забави процесот на регистрација.

Лав
Ќе добиете вести за личност од минатото. Генерално, во овој период ќе ве контактираат некои стари познаници. Доколку одите на пат, можно е да се појави некаков проблем, бидете сигурни дека сте запознаени со рутата, дека сте донеле се што ви треба. Ова не е поволен период за патување на нови дестинации, но одличен е доколку се враќате на места кои веќе сте ги посетиле. Воздржете се од купување апарати за домаќинство, постои голема веројатност да изберете погрешен модел или да испадне дека има некои скриени дефекти.

Девица
Ако се надевате дека ќе заработите дополнителни пари за време на ретроградниот Меркур, шансите се исклучително мали. Можно е да има доцнења во плаќањето или пак документацијата да биде проблематична. Не прифаќајте договори дека парите ќе ви бидат директно исплатени, можни се недоразбирања. Одложете ги големите купувања, ова е особеносе однесува на технологијата. И доколку сте принудени да купите нешто, задолжително чувајте ги сметките и гарантните листови. Не се препорачува да позајмувате пари во овој период, постои голема веројатност тие никогаш да не ви бидат вратени.

Вага
Во текот на својот ретрограден пат, Меркур се движи во вашиот знак. Тоа значи дека неговото влијание врз Вагата ќе биде особено силно. Внимавајте да не бидете арогантни и да не погрешите во решавањето на новите предизвици. Доколку се потпрете само на себе, односно на своите вештини, можно е да погрешите и резултатите да изостанат. Во љубовта пазете се од озборувања, погрешно ќе протолкувате некои полувистини и ќе создадете хаос.

Шкорпија
Сега е време да се забави. Ова е време на пророчки соништа и длабоки анализи. Барате одговори на прашања кои ве мачат подолго време. Наместо да барате непријатели во вашето опкружување и луѓе кои се „виновни“ за вашата тага, насочете ја својата енергија на исправање на вашите грешки. Не би било лошо периодов да посетите психолог, тој може да ви даде одговори на некои прашања. Променете го начинот на размислување, премногу сте попустливи и обземени со негативни чувства.

Стрелец
Во овој период барате „ваши“ луѓе, луѓе со кои полесно ќе комуницирате и ќе се договорите за работата. Можно е да ги прераспределите улогите во колективот, да ги ревидирате односите со некои и да ги ставите на свое место. Овие денови би било добро да ги видите старите пријатели, да ги обновите врските и повторно да се поврзете. Ќе се чувствувате многу подобро и посамоуверено. На љубовно поле би било добро да се држите подалеку од дискусии кои ве исцрпуваат. И ова е врска што треба да ја прегледате и преиспитате вашата улога во неа.

Јарец
Ретроградниот Меркур на Јарците им поставува прашања поврзани со кариерата и амбициите. Сепак, советот е да не преземате драстични чекори како би го промениле животот или професионалните околности. Одморете се во овој период и соберете ја силата што ќе ви биде потребна за да ја зацврстите позицијата што веќе сте ја зазеле во општеството. Турбулентен период за љубов, на површина излегуваат некои стари грижи и проблеми кои ќе разбудат нов немир кај вас. Чувајте „ладна“ глава.

Водолија
Во овој период не е препорачливо да објавувате никакви научни трудови или, доколку сте вклучени во медиумите, да организирате какви било настани. Најверојатно ќе недостасуваат резултатите што ги очекувате. Исто така, не треба да одите на никаква обука, работилници кои треба да ви помогнат професионално. Многу е веројатно дека нема да го добиете она што ви е ветено, дури и ако сега сте убедени дека сте направиле добар избор и верувате во авторитетот на предавачот или менторот. Можни се недоразбирања на долгите патувања на места каде што одите за прв пат. Доколку сепак одлучите да одите на патување од 10 септември до 2 октомври, тогаш пожелно е однапред да подготвите и проверите се, а билетот да го резервирате пред 9 септември.

Риба
Во овој период не се препорачува да се инвестира, ниту да се земе кредит од банка. Можно е погрешно да ги процените условите кои ви се предлагаат или, пак, вашите можности, па на крајот да имате проблеми да ги исполните обврските и да ги вратите парите. Ако чувствувате недостаток на енергија овие денови, размислете што ве исцрпува. Комуникација со токсични луѓе, работа во која не уживате, врски кои не можат да се поправат и се само извор на разочарување? Отстранувајќи го од животот она што ви ја исцрпува силата, ќе направите простор за она што ќе ве енергизира и ќе ви овозможи длабок здив.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *