СЛАВНИОТ ПЕЈАЧ НЕ САКА ДА СЛУШНЕ ЗА ТАТКО МУ КОЈ ИМАЛ 3.000 ЉУБОВНИЦИ: Поради една работа се откажува од наследството од 800 МИЛИОНИ

Енрике Иглесијас не ги сака парите на својот татко, познатиот пејач Хулио Иглесијас, само поради една причина.

Енрике Иглесијас , синот на познатиот пејач Хулио, наводно се откажува од наследството на својот татко. Според шпанските медиуми, имотот на Хулио се проценува на неверојатни 800 милиони долари. Со оглед на тоа дека Енрике е еден од неговите осум наследници, се проценува дека тој всушност би добил околу 100 милиони.

Инаку, Енрике е син на Хулио од бракот со филипинската манекенка , а подоцна стана новинарка Изабел Прајслер, а ова им е трето и најмало дете. Како трето и најмало дете на пејачот Хулио Иглесијас и филипинската манекенка, која подоцна стана новинарка Изабел Прислер.

Интересно е што тој е роден со ретка конгенитална состојба позната како Situs inversus, поради која некои од неговите главни органи на телото, како што е срцето, се наоѓаат на спротивната страна од неговото тело.

Тој пораснал со неговата сестра Марија Изабел Шабели, братот Хулио Јуниор, и со неговата мајка, но сè се променило во декември 1981 година кога неговиот дедо Хулио Иглесијас Пуго бил киднапиран од баскиската вооружена група ЕТА и за него барале откуп.

За среќа бил пуштен неповреден, но сето тоа го преплашило семејството. Од безбедносни причини, тој и неговиот брат беа испратени да живеат со нивниот татко и неговата тогашна девојка, врвниот венецуелски модел Вирџинија Сипли, во Мајами.

Браќата поголемиот дел од времето го поминуваа со нивната дадилка Елвира Оливарес, на која Енрике и го посвети својот прв албум многу години подоцна.

Бидејќи неговиот татко поголемиот дел од времето го поминувал патувајќи низ светот, дадилката била одговорна за воспитувањето на Енрике . 

Го посетувал престижното подготвително училиште Гуливер и се запишал на економија во Мајами. 

Но, за време на школувањето тајно се занимавал со музика, водел таен дневник во кој ги запишувал своите песни. 

Кога наполни 15 години, тој веќе тајно свиреше со двајца постари музичари, меѓу кои и Роберто Моралес, кој подоцна свиреше на првиот платинест албум на Енрике.

Тој не сакаше татко му да го знае за неговите музички планови, но исто така не сакаше неговото познато име да му помогне во кариерата.

Така тој позајмил пари од дадилката и снимил демо лента со шпански и две англиски песни.

Потоа стапил во контакт со поранешниот публицист на татко му, Фернандо Мартинез, кој откако го слушнал како пее, бил импресиониран од неговиот талент, но и од неговата посветеност и тврдоглавост да не сака да го користи своето семејно име за да се прослави.

Тие се договорија да настапат под уметничкото име Енрике Мартинез и да го претстават како пејач од Гватемала. Тој потпиша договор со мексиканската издавачка куќа Fonovisa Records, отпатува во Торонто да го сними својот прв албум и тоа беше тоа.

Тој албум продаде неверојатни половина милион примероци во првата недела од објавувањето, а Енрике стана ѕвезда преку ноќ, успешно маневрирајќи помеѓу песните на англиски и шпански од самиот почеток.

Затоа, не треба да чуди што по само една година студирање се откажал од понатамошното образование, фокусирајќи се на музиката.

Кога Хулио Иглесијас дознал за успехот на неговиот син и за потпишаниот договор, не бил премногу импресиониран. 

Напротив, тој бил загрижен за каприците на музичката индустрија и она што го доживеал во текот на неговата кариера, поради што се обидел да го спречи својот син да избере кариера во музиката. 

Но, неговиот став само ја зајакна желбата на тинејџерот да ги оствари своите соништа, што го натера да вложи уште повеќе напор.

Со текот на времето нивната врска стануваше полоша и полоша, а токму тоа е одговорот зошто не го интересира таткото на милиони.

„Нивната врска никогаш не била најдобра, не се слушнале со години, дури ни на телефон. Енрике чувствува дека ја создал својата кариера без помошта на неговиот татко“ , пишува El Nacional.

Хулио Иглесијас своето богатство делумно го заработи преку многу успешна пејачка кариера, но и со инвестирање во недвижен имот во Доминиканската Република.

Тој е сопственик на куќи во Мајами и на Бахамите, има приватен авион вреден 45 милиони евра, бренд на вотка, винарска визба, ресторани, колекција на автомобили, акции во козметички компании и многу повеќе.

Исто така, се вели дека во текот на кариерата спиел со околу 3.000 жени , што на Енрике никогаш не му се допаднало, а тој е, како што е познато, во хармонична врска со Ана Курникова.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *