ПИКАСО РЕШИЛ ДОРА ДА БИДЕ НЕГОВА ЉУБОВНИЦА И ТУКА ПОЧНАЛ НЕЈЗИНИОТ ПEKOЛ: Југословенката поради него завршила во ЛУДHИЦA

Пабло Пикасо е роден на 25 октомври 1881 година, а во оваа прилика ви ја пренесуваме приказната за неговата љубов со Дора, т.е. Југословенката Теодора Марковиќ

Вистина е дека Пикасо беше ексцентрик, точно е дека бил чудак, но беше неверојатно привлечен за жените. Сепак, за нас најинтересен е фактот дека Пикасо бил во страсна врска со Теодора Марковиќ, ќерката на познатиот хрватски архитект Јосип Марковиќ.

Теодора била најпозната по името Дора Мар, а Пикасо не го запознала случајно.

Беше 1936 година кога, на терасата на едно париско кафуле, Дора реши да го запознае овој познат и ексцентричен уметник, познат подеднакво по своите дела, како и по љубовните врски и скршените женски срца кои ги оставаше каде и да одеше.

Знаејќи дека Пикасо го посетува тоа место, Дора седеше во друштво на пријатели отсутно играјќи со нoж ставајќи го меѓу прстите и чекајќи средба… Како што се покажа, тоа беше средба со судбината.

фото:Пинтерест

Во еден момент уметничката промашила. Се исекла со нoжoт во прст. Kpв течела. Пикасо бил маѓепсан од дивата убавина што толку лесно се играла со сечилото на нoжoт и речиси возбуден од глетката на елегантната ракавица натопена во kpв.

Ја запрел kpвта на Дора со марамче, ја земал ракавицата и ја ставил во џебот. Велат ја чувал како најголема амајлија во студиото до крајот на животот.

Нивните погледи се сретнале. Страста и магнетната привлечност избувнала истовремено. Од тој момент остана само тој за Дора. Од тој момент остана само таа за Пабло… барем за некое време, пишува Историски забаваник.

Врска обележана со скандали

Инцидентот со нoжoт се чинеше дека предвидуваше дека врската меѓу Дора и Пикасо ќе биде сè само не мирна. Уметникот, речиси 30 години постар од уметничката, во тој момент веќе имаше безброј љубовни авантури зад себе, неуспешен брак со балерината Сару Олга Хохлова и врска со неговиот модел, убавата Марија Тереза ​​Валтер.

Аферата меѓу Дора Мар и Пикасо започна речиси веднаш по нивната средба. Сликарот пронашол нова муза и не го криел ентузијазмот за новата убавина во својот свет.

фото: Пинтерест

Беше неизбежно двајцата љубовници да се сретнат. Ова се случило токму во студиото на Пикасо. Очекувани биле изречени тешки зборови, имаше и шамари, а Дора и Марија буквално на крајот се степале. Сликарот уживал.

  • Нека победи подобрата – рекол тој.

Таа „подобра“, барем во тој конфликт, била Дора. По тепачката таа се преселила во станот на Пикасо. Марија Тереза ​​мораше да се исели со неа, земајќи ја со себе ќерката Маја што ја имал со Пикасо.

Конфликтот меѓу двете жени е овековечен од Пикасо во сликата „Борба во кафез“ каде што прикажа два гулаби – црниот што ја претставува Дора Мар која ја победува белата птица што ја симболизира Марија Тереза.

Жената што плаче

Како некогаш Олга, Марија Тереза ​​и сите подоцнежни љубовници на Пикасо, Дора исто така стана муза на сликарот. Нејзината сензуалност и чувствителност станаа негова неисцрпна инспирација. За време на бурната врска која траеше речиси една деценија, Пикасо насликал десетици портрети на Дора.

На сите таа е прикажана како „жена која плаче“ – убавица со тажни, крупни очи која ја обзема некаков внатрешен немир за кој не може да најде лек, а со тоа и мирот по кој толку многу копнее. Пикасо рекол дека никогаш не може да ја наслика Дора како „насмеана жена“. За него таа секогаш беше во солзи – убава, но очајна и длабоко осамена.

Чувството на отуѓеност ја прогонуваше Дора дури и во моментите на најголемата интимност со Пикасо. Преосетлива и несигурна, таа не најде поддршка во него, туку мачител кој изгледаше како да ги продлабочува нејзините стравови уживајќи во нејзините слабости.

Овој однос, иако напорен и деструктивен, беше плоден. Во 1937 година, Пикасо ја насликал „Герника“, неговото најпознато дело. Дора Мар беше единствената фотографка која го забележа создавањето на оваа слика од почеток до крај, па дури и самата сликаше мал дел од композицијата. Далеку политички посвесна од нејзиниот љубовник, Дора, веруваат историчарите, била таа што ја дала идејата за сликата и го водела Пикасо при нејзиното создавање.

Љубовта поради која се откажа од соништата

Пикасо и бил баран партнер. Тој љубоморно ја чувал Дора само за себе, инсистирајќи таа да ја остави фотографијата и да се посвети исклучиво на сликарството. На крајот, Дора попушти, откажувајќи се од областа во која беше оригинална и се сврте кон слики кои, во нејзината изведба, беа само бледа копија на стилот на Пикасо.

Понатаму, се почестите расправии со љубовникот на кој и здодеа, како и многупати досега, почнал да се интересира за други жени, како и тоа што таа не може да има деца, придонеле Дора Мар да биде во се полоша психичка состојба.

Како некогаш Марија Тереза, и Дора Мар мораше да се помири со фактот дека Пикасо нашол нова, помлада жена која го шармирала. Ја оставил за 40 години помладата сликарка Франсоа Жило. Тоа било во 1943 година, иако нивната врска траела и прекинувала до 1945 година.

Оставена зад себе, Дора доживеала нервен слом и не закрепнала долго време. Наводно, психијатарот кој ја лекувал пробал и третмани со електрошок, иако тие тогаш биле веќе забранети.

Пикасо и купил куќа во која живеела целосно изолирана, сама и далеку од се земно, опкружена со предмети што и ги подарил саканиот партнер и спомени за него.

Дури по cмpттa на Дора Мар во 1997 година е откриено дека уметничката продолжила да создава во одреден момент по раскинувањето со Пикасо. Во годините што следеа, нејзините слики и фотографии на аукции постигнаа огромна вредност. За време на нејзиниот живот, уметничката не ги изложувала јавно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *