Седум сопрузи, осум бракови: љубовниот живот на Елизабет Тејлор

Елизабет Тејлор е олицетворение на стариот холивудски гламур.

Таа имаше сè: убавина, слава и живот исполнет со љубов. Таа беше сон на секој маж, а беше мажена 8 пати, со 7 различни сопрузи.

Таа стана позната по своите романси ни помалку ни повеќе, туку и по нејзината брилијантна глума.

Како млада актерка, Елизабет Тејлор стана позната по својата извонредна убавина.

Елизабет Розмонд Тејлор е родена во 1932 година. Таа стана холивудска ѕвезда како дете. Кога порасна, почна да добива улоги во романтични филмови во 1950-тите.

Елизабет Тејлор стана најплатената филмска ѕвезда во 60-тите и добитничка на многу награди. Во својата колекција има три Оскари и четири Златни глобуси.

На врвот на кариерата, Елизабет Тејлор важеше за најубавата жена на светот. Нејзината убавина се сметаше за чудесна затоа што нејзината прекрасна коса, оса половината, очите со ретка виолетова боја и двојниот ред трепки – прекрасна генетска мутација – го направија нејзиниот изглед толку божествен што некои истражувачи го проучуваа многу сериозно.

Елизабет Тејлор верувала дека поради улогите што ги добива сака што побрзо да порасне и на тој начин ги објаснила нејзините бројни бракови.

Таа еднаш рече дека нејзиниот лик на екранот ја натера да сака да биде вистинска жена и сопруга. Таа го гледаше бракот како можност да биде независна и да живее како возрасна. Признала и дека е „непоправливо романтична“.

Таа се омажи за прв пат на 18 години, но тоа беше минлива романса

Нејзиниот прв сопруг беше Конрад „Ники“ Хилтон Џуниор. Тие поминаа само 8 месеци заедно – од мај 1950 година до јануари 1951 година. Хилтон беше син на сопственикот на синџирот хотели Хилтон, Конрад Хилтон.

Според достапните податоци, младиот пар се развел поради лошите навики на Хилтон.

Таа стана мајка во вториот брак

Во февруари 1952 година, Елизабет Тејлор решила да си ја проба среќата во брак по втор пат. Таа го кажа судбоносното „да“ на британскиот актер Мајкл Вајлдинг, кој беше 20 години постар од неа.

Во тој брак таа имаше два сина – Мајкл и Кристофер. Кристофер подоцна изјавил дека кога биле деца, нивната мајка им дозволила да си играат со Златните глобуси, но не и со статуетките за Оскар.

Како што нејзината кариера тргна нагоре, нејзиниот однос со Видинг се влоши. И по 5 години брак, нивните патишта се разделија.

Три е среќен број. Третиот брак на Елизабет Тејлор беше исполнет со љубов и луксузни подароци

Само еден месец по разводот со Видинг, актерката повторно се омажи. Нејзиниот трет сопруг беше продуцентот Мајк Тод. Во бракот имаа една ќерка Лиза.

Се вели дека Тод ја изобилувал својата сопруга со необични подароци – од специјална вечера испорачана од Париз до витрина полна со накит. Сите што ги познаваа рекоа дека се навистина среќни и заљубени.

За жал, Мајк Тод загинал во авионска несреќа во 1958 година, кога нивната ќерка имала само 6 месеци.

Четвртиот брак беше контроверзен, но таа не се кае

По смртта на Тод, актерката била уништена од болката. Таа барала утеха во врската со неговиот пријател, која ја пее Еди Фишер. Фишер беше во брак со актерката Деби Рејнолдс, но ја остави за Лиз Тејлор. Затоа печатот се фокусираше на двете.

Елизабет Тејлор објави дека нивниот меден месец ќе трае 40 години, но бракот се распадна по само 5 години.

Нејзината бурна врска со нејзиниот петти (и шести) сопруг како бура го зафати Холивуд

Елизабет Тејлор се заљубила во актерот Ричард Бартон на снимањето на филмот „Клеопатра“. Работите брзосе развиваа и тие се венчаа во мај 1964 година, истиот месец кога таа се разведе од Фишер.

Нивната врска беше позната по скандали, предизвикани од вжештени страсти. Двојката често е критикувана за несоодветно однесување.

Нивниот 10-годишен брак се распадна во 1974 година, откако глумеа развод во телевизиска драма. Но, по 16 месеци, во октомври 1975 година, тие повторно се венчаа.

Лиз изјави дека е лудо вљубена во Бартон и дека никогаш нема да се омажи за некој друг. Меѓутоа, нивниот втор брак траеше помалку од една година и таа размени завети со други мажи после тоа уште два пати.

Иако нејзините последни два брака пропаднаа, таа остана во пријателски односи со поранешните сопрузи

Шестиот сопруг на Лиз Тејлор беше политичарот Џон Ворнер. Нив ги спои меѓусебната љубов кон коњите, но по речиси 6 години заеднички живот се разведоа.

Последниот сопруг на Елизабет Тејлор бил градежен работник, Лери Фортенски, 20 години помлад од неа.

Тие се венчаа во 1991 година на грандиозна свадба одржана на имотот на Мајкл Џексон. За разлика од сопругата, на Фортенски му пречело тоа што е постојано во центарот на вниманието и се развеле во 1996 година.

Елизабет Тејлор одржувала контакт со Ворнер и Фортенски до крајот на животот.

Оставајќи ги зад себе неуспешните бракови, Елизабет Тејлор добро ги искористи преостанатите години.

Дури и во подоцнежните години, Елизабет Тејлор продолжи да настапува на телевизија и на сцената. Таа имаше своја линија накит и парфеми, а исто така од срце се посвети на хуманитарната работа. Таа основала фондација за превенција и третман на СИДА.

Таа беше почестена од кралицата Елизабета Втора во 1999 година за нејзината филантропска работа, а во 2001 година го доби американскиот претседателски медал на честа за „вонредни услуги за земјата или нејзините граѓани“, и покрај тоа што се откажа од американското државјанство во корист на британското државјанство.

Елизабет Тејлор знаеше да го сака и сакаше животот, што го потврдува и нејзиниот одговор на понудата да напише мемоари: „Нема шанси, сè уште ги живеам моите мемоари“. Таа почина од срцев удар во 2011 година. Таа претходно напиша дека е „предодредена да дава љубов, да биде мајка, сопруга и пријателка“.

Свесна за својата убавина, таа избра облека што ја истакнува нејзината привлечна фигура, а тоа често беа креации на Валентино и Халстон, а со тоа придонесе за нивниот подем во светот на модата.

Во склад со хуморот и гламурозниот стил што го дефинираа нејзиниот живот, таа остави инструкции дека лимонадата со нејзиниот ковчег ќе доцни „дамски“ 15 минути на погребот.

Што мислите за Елизабет Тејлор, нејзиниот живот и бракови?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *