На слики: Кризата за гориво ја „зовре“ состојбата во Франција, додека едни беа бесни, други се потсмеваа на ситуацијата

Француските возачи во вторникот и средата се соочија со невообичаено долги редици на бензинските пумпи, додека синдикатите ги засилија штрајковите во рафинериите за нафта во земјата. Многумина го изразија својот аларм на социјалните мрежи, додека други се потсмеваа на ситуацијата.

Ален Видалиес, помладиот француски министер за транспорт, во неделата ја отфрли загриженоста дека земјата би можела да доживее широк недостиг на гориво, бидејќи синдикатите ги интензивираа протестите против спорните реформи на трудот.

„Нема да има недостаток“, изјави Видалиес за телевизијата Франс 2. „Само една од пет станици се соочува со тешкотии“.

Како да го оспоруваа апелот на француската влада за смиреност, илјадници возачи почнаа да објавуваат фотографии од автомобили кои стојат во редица покрај патиштата и се змија околу паркинг местата додека го чекаат својот ред на бензинската пумпа.

Околу 12 отсто од станиците имаат „тешкотии со барем еден вид гориво“ на пумпата, при што ситуацијата варира во зависност од регионот, изјави за новинарите владиниот портпарол Оливие Веран по состанокот на Советот на министри во средата.

Во регионот Hauts-de-France, околу 30% од станиците се погодени.

Лидерот на францускиот пазар – TotalEnergies го објасни недостигот на снабдување со „падот на цените“ на своите станици.

Попуст од 20 центи за литар беше додаден на владиниот попуст од 30 центи за литар на сите станици на TotalEnergies.

Овој попуст на пумпите доведе до големо брзање на граѓаните да наточат литар повеќе, велат од компанијата.

На ова се додаде и штрајкот во шест од осумте француски рафинерии. Штрајкот за повисоки плати, кој започна на 27 септември, влезе во својата втора недела. Ова повторно значително ја влоши состојбата на бензинските пумпи.

Веран сепак го отфрли терминот „недостиг на гориво“. Тој рече дека станува збор само за „тензии“ во снабдувањето на некои бензински пумпи и ги повика возачите да избегнуваат „паника“.

Со цел што е можно побрзо да се врати нормалната ситуација, денес беа пуштени таканаречените „стратешки“ залихи на северот за да се надополнат бензинските пумпи.

ТРТ Балкан МК на Инстаграм објави видео во кое се гледа дека поради големата нервоза на населението, на одредени места ситуацијата е целосно излезена од контрола.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *