ОВИЕ ДАМИ БЕА СИМБОЛ НА ПРИРОДНАТА УБАВИНА НА ЈУГОСЛАВИЈА: Ниту Тито не можеше да одолее на една

Најубавите жени на поранешна Југославија пленија со својот природен изглед!

Како можеше Југославија да се пофали со дами кои поседуваат безвременска природна убавина! Не ни размислуваа за естетски корекции, а цената беше карактер, но и автентичност. Секој од нив плени со посебна енергија!

Една од најфаталните дами, која цела Југославија и светот ја обожаваше беше Оливера Катарина. Нејзиниот поглед, насмевка и глас се длабоко врежани во сечија меморија. Беше подеднакво добра и како пејачка и како актерка. Нејзините таленти ја оставија без здив. Ја нарекоа најголемата српска хероина.

фото:Инстаграм

Ретко кој можеше да одолее на нејзиниот неверојатен шарм и харизма. Имала неколку врски со влијателни мажи, но ниту една не траела, на крајот се омажила за Миладин Шакиќ.

фото: Инстаграм

Јосип Броз Тито ја обожавал, поради што таа гостувала на сите негови настани. Сепак, без разлика на целата слава и обожавање, Оливера често велеше дека е жртва на нејзината убавина.

Раскошна убавина имаше и актерката Ена Беговиќ, која во деведесетите  години важеше за најголема ѕвезда на југословенската кинематографија и хрватскиот театар. Но, нејзината блескава кариера ја прекина страшна трагедија. Имено, кога имала само 40 години, таа загинала во тешка сообраќајна несреќа.

Десанка Беба Лончар како седумнаесетгодишна се појави во филмот „Љубов и мода“, а потоа привлече големо внимание со својата убавина, стил и елеганција.

Набрзо почнала да гради кариера надвор од границите на нашата земја, извесен период живеела и работела во Италија. Се омажи за бизнисменот од Сплит, Јосип Рундељак, но се разведе по 23 години брак.

Марија Бакса привлече многу машки погледи додека шеташе по белградските улици. Фаталната русокоса уживаше огромна слава во тогашна Југославија. Бидејќи била многу успешна, изградила меѓународна кариера, во седумдесеттите години на минатиот век се преселила во Италија, каде што снимила неколку филмови.

Јелена Жигон важеше за една од најубавите жени во српската кинематографија и така остана до крајот на животот. Многумина велеа дека нејзината убавина би можела да и парира на Софија Лорен или Џина Лолобриџида. Таа беше синоним за елеганција и софистицираност. Јелена на 16 години се запишала на глума, а извесен период се занимавала и со манекенство. Актерката има одиграно голем број улоги, а публиката најмногу ја памети како Јелена Тодоровиќ во серијата „Жикина династија“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *