ЕДИНСТВЕН МЕТОД СПОРЕД КОЈ НЕ ТРЕБА НИШТО ДА ПРАВИТЕ ЗА ДА СЛАБЕТЕ: Музиката е лек за килограмите и душата, а овие песни се НАЈДОБРИ

Најновото истражување покажа дека музиката влијае на слабеењето!

Дали некогаш сте почувствувале силна потреба за храна кога сте нервозни или тажни?

Тоа е најизразено кај жените, особено за време на нивниот циклус, а познато е дека тогаш најмногу уживаат во големи количини на слатки.

Неодамнешните истражувања покажаа дека неколку мали трикови можат да ја намалат желбата за храна, особено за нездрава храна, како што се грицките.

Станува збор за нешто што можете да го слушнете секој ден, а тоа е музиката.

Научниците прво анализирале колку жените јадат грицки откако слушале одредена музика. И сите беа тажни, за подобро да откријат како храната и музиката можат да помогнат во борбата против негативните чувства, но и да придонесат за менталното здравје.

Жените кои слушале музика, која ги ослободувала од тага и гнев, јаделе половина чипс, чоколадо и слатки во споредба со оние кои не слушале ништо.

Песните кои се покажаа како најдобри во борбата против прејадувањето се:

“Back to black” од Еми Вајнхаус

“Mockingbird” од раперот Еминем

“In the end” од групата Линкин Парк


Исто така, жените јаделе околу една третина помалку храна откако слушале мотивациони и утешни песни како „Lay me down“ од Сем Смит.

„Ако се чувствувате толку многу под стрес и загрижени што ве тера да јадете многу брза храна, само ставете ги слушалките“, вели д-р Хелен Кутард од Универзитетот Де Монтфорт.

На крајот, таа објасни како овој метод им помогнал на некои луѓе полесно да ослабат. Ако се прашувате како музиката може да им помогне на луѓето да јадат помалку, одговорот лежи во хормоните.

Имено, додека ја слушате омилената музика, се ослободуваат хормоните на среќата – допамин и сератонин, а вашето расположение автоматски се подобрува, без да консумирате ништо нездраво.

Значи, следниот пат кога ќе бидете тажни и ќе сакате да јадете сè што ќе најдете, многу подобра и позабавна опција е да ја вклучите вашата омилена песна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *