ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ИЗГЛЕДА НАЈСКАПИОТ БУРГЕР НА БАЛКАНОТ: За една година се продадени само 7, а следната ќе бидат двојно поскапи (ФОТО)

Сопственикот на кафеана на Вир на гостите им нуди плескавица за која треба да издвојат неверојатни 1.250 куни (околу 166 евра), а сега вели дека следната година ќе мора да му ја зголеми цената.

Сопственикот на барот „Кракен“, Анте Башиќ вели дека е свесен оти неговите плескавици на многумина им се недостапни, но објаснува дека се квалитетни состојки.

“Да, точно е. Плескавица чини 1.250 куни. Но, поради тоа, секој пат сум во минус, бидејќи состојките се неверојатно скапи. Затоа ќе морам да ја удвојам цената следната сезона. Ќе чини куни 2.500 (околу 330 евра)“, му откри Башиќ на Задарски.

Плескавицата содржи колаче направено од два вида премиум и одстоено говедско месо. Пецивото го прави самиот ресторан и е карамелизиран со кафеав шеќер. Сосот Gran Marnier е направен од тој врвен коњак, а плескавицата вклучува и џигер од гуска, карамелизиран кромид во црвено вино и рукола одгледувана со употреба на УВ светлина во 100% балсамичен оцет.

Во плескавицата има и англиско сирење, за кое морале да добијат посебни дозволи за увоз, како и италијанско сирење кое е познато по созревањето во пештера. Покрај тоа, шери доматите  во сос од мандарина влегуваат во плескавицата, а како декорација се користи голема опашка од јастог.

фото:Инстаграм

„Така пресметав дека секоја плескавица ме чини 1.248 куни кога ќе се покријат сите трошоци. Затоа следната година ќе ја продавам по двојно повисока цена, односно 2.500 куни, бидејќи е вака неисплатлива. Состојките се исклучително деликатни, а некои се многу тешко да се најде. Моето семејство долго време се занимава со угостителство, многу патував и вкусив разни работи во ресторани. Можеби ова е најскапиот бургер во земјите од поранешна Југославија, но е не најскапиот на светот“, рече Башиќ.

Тој вели дека во Белгија се продава плескавица обложена со дијаманти и златни листови, а нејзината цена е 30.000 долари.

фото: Инстаграм

Во изминатата година продале седум плескавици, но ресторанот наведува дека имаат и други, многу попристапни специјалитети. Неодамна татко и син од Вуковар дошле по плескавица бидејќи виделе видео на интернет и сакале да го пробаат.

„Точно! Но, ова не е јадење што ќе го јадете секоја недела, туку можеби еднаш во животот. Еден дечко ќе сака да изведе девојка на состанок за најскапата плескавица во Хрватска, па ќе ја сподели, бидејќи тоа е доволно и за двајцата. Посакувам да направам посебна приказна, а оние кои не сакаат да платат секогаш можат да изберат нешто од нашата понуда во цена од 50 куни до 100 куни. Пијалоците се од 10 куни до 2.600 куни, така што има по нешто за секого“, рече тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *