Научниците откриле – Омилениот зеленчук во Македонија е чудо за луѓето со Дијабетис: Го намалува шеќерот во крвта за 50%, а не е скап!

Научниците открија дека зеленчукот кој Македонците го обожаваат го намалува  шеќерот во крвта за дури 50 проценти.

Дијабетесот тип 2 станува се повеќе распространет, а покаченото ниво на шеќер во крвта може да има сериозни здравствени последици.

Експертите често откриваат храна и пијалоци кои помагаат да се контролира шеќерот во крвта, а научниците сега открија дека еден зеленчук го намалува за дури 50 проценти.

Наодите, кои беа презентирани на годишниот состанок на The Endocrine Society во Сан Диего на 25 август, покажаа дека кромидот може „моќно да го намали“ високиот шеќер во крвта и нивото на вкупниот холестерол кога се дава со антидијабетичниот лек метформин.

„Кромидот е евтин и достапен и редовно се користи во исхраната. Има потенцијал за употреба во лекувањето на дијабетесот“, вели водечкиот автор на студијата Ентони Оџие од Државниот универзитет Делта.

“Кромидот нема многу калории. Сепак, се чини дека ја зголемува стапката на метаболизмот, а со тоа го зголемува апетитот, што доведува до зголемена потрошувачка на храна.

Треба да го истражиме механизмот со кој кромидот  доведува до намалување на гликозата во крвта.

Ние сè уште немам објаснување“, додаде Оџиех.

Факт е дека својствата на кромидот се разновидни и многу моќни, поради што може да се вброи меѓу најздравите намирници во светот.

Сите видови кромид се лековити, па не можете да погрешите со вашиот избор.

Грците често го конзумирале затоа што верувале дека ја чисти крвта од токсини, што сега го потврдуваат многу студии, но и други негови лековити својства.

Лековитите својства на кромидот вклучуваат:

-спречување на воспалителни процеси
-заштита на здравјето на срцето и крвните садови
-намалување на ризикот од дегенеративни болести
-подобрување на варењето
-намалување на ширењето на вирусот
-чистење на крвта од токсини
-заштита од дијабетес
-подобрување на расположението
-антибактериска и антигабична активност
-подобрување на апсорпцијата на хранливи материи од храната
-заштита од рак

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *