Две намирници кои сите ги обожаваат се „лек“ за есенскиот умор: Веднаш ја зголемуваат енергијата, а едната мора да се земе на овој начин

Дознајте како да се ослободите од есенскиот замор.

Есенскиот замор и поспаност се предизвикани од недостаток на витамин Д и серотонин, а проблемот најлесно да го решите е да внесете промени во исхраната, објаснуваат ендокринолозите.

Експертите предложија да ја подигнете енергијата и да го започнете денот полни со енергија.

ЧОКОЛАДО

Чоколадото ќе ви го подигне расположението и ќе ви даде дополнителна енергија. Оваа храна е одличен „лек“ за есенската поспаност.

Ставете пет грама чоколадо во устата и оставете да се стопи само по себе. Ова најдобро ќе функционира, ќе ви ја зголеми енергијата и ќе ве направи повнимателни, објаснуваат ендокринолозите.

КАФЕ БЕЗ ШЕЌЕР И МЛЕКО

Кафето без шеќер и млеко ќе биде добар стимуланс.

 

Една или две шолји од напитокот во текот на денот ќе ви помогнат да се ослободите од есенската поспаност и да ја зголемите концентрацијата и подобро да ги извршувате задачите во текот на денот.

Експертите забележуваат дека наесен поради недостаток на сончева светлина се менува хормоналната слика во нашето тело.

Се намалува синтезата на серотонин, што во комбинација со недостаток на витамин Д може да доведе до чувство на слабост и апатија.

Ако промените во исхраната не помагаат, треба да побарате помош од специјалист.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *