КАКО ЖИВЕЕ НАЈМОЌНИОТ ШЕИК НА СВЕТОТ? Богатството не му купи среќа, му побегна и шестата жена

Шеикот Мухамед е најбогатиот човек на светот, а неговата ќерка во 2018 година го обвини дека ја држел во заробеништво

Шеикот Мухамед Бин Рашид Ал Мактум е 70-годишен милијардер, владетел на Дубаи и потпретседател на Обединетите Арапски Емирати.

Тој е познат и почитуван на Блискиот Исток по тоа што ја предводи трансформацијата на Дубаи во врвна деловна и туристичка дестинација што е денес.

Во остатокот од светот луѓето го знаат по љубовта кон трките со коњи, но и како сопственик на шталата „Годолфин“.

Шеикот Мухамед е роден во 1949 година во семејната куќа во Шиндага, во близина на реката Дубаи.

Тој беше третиот од четирите синови на шеикот Рашид Ал Мактум, кој владееше со Дубаи 32 години од 1958 година. По завршувањето на средното училиште во 1965 година, шеикот Мухамед се преселил во Велика Британија за да студира англиски јазик во Јазичното училиште во Кембриџ.

По враќањето во Дубаи во 1968 година, на шеикот Мухамед му се придружил неговиот татко на средба со тогашниот владетел на Абу Даби, шеикот Зајед Ал Нахјан, каде што постигнале договор што ќе доведе до формирање на федерација на емирати.

Откако Обединетите Арапски Емирати стекнаа независност од Велика Британија во 1971 година, шеикот Мухамед беше назначен за министер за одбрана, функција што ја извршува до ден-денес.

Тој брзо се вклучи во планот на неговиот татко да ги замени намалените резерви на нафта во Дубаи, поттикнувајќи ја нејзината економија и претворајќи ја во меѓународен трговски и финансиски центар, како и туристичка дестинација.

Шеикот Рашид почина во 1990 година по долго боледување, а го наследи најстариот брат на Мухамед, Мактум. Пет години подоцна, шеикот Мактум го назначил Мухамед за принц од Дубаи и му ја пренел поголемиот дел од својата моќ.

По ненадејната смрт на Мактум на 62-годишна возраст за време на посетата на Австралија, шеикот Мухамед во 2006 година стана владетел на Дубаи и потпретседател и премиер на ОАЕ. Под негово владеење градот продолжил да цвета.

Шеикот Мухамед, исто така, стана познат по своите врски со коњски трки, а исто така е одговорен што Дубаи го направи глобална индустрија.

Семејни скандали

Тој ја сподели љубовта кон коњите со својата шеста сопруга, принцезата Хаја бин ел Хусеин, ќерка на починатиот крал на Јордан Хусеин и полусестра на кралот Абдула Втори.

Двојката се венча во 2004 година и имаат две деца.

Иако принцезата Хаја се обидуваше да создаде слика на идилично семејство во интервјуата, пукнатините почнаа да се појавуваат во 2018 година кога принцезата Латифа, ќерката на шеикот со друга сопруга, се обиде да ги напушти ОАЕ со помош на поранешен француски шпион и фински фитнес инструктор .

Бродот каде што се наоѓале бил пресретнат на море недалеку од брегот на Индија и Латифа е вратена во Дубаи. Во видеото снимено пред тоа, таа изјавила дека наводно била заробена повеќе од три години и дека била физички малтретирана по претходното неуспешно бегство во 2002 година.

Во меѓувреме, принцезата Хаја со децата се преселила во Велика Британија, а во 2019 година пред Високиот суд во Лондон побарала старателство над децата, додека шеикот барал да се вратат децата во Дубаи.

Осум месеци подоцна, судот објави низа факти дека шеикот Мухамед навистина го наредил и оркестрирал принудното враќање на Латифа во 2002 и 2018 година, како и нелегалното киднапирање на нејзината постара сестра, принцезата Шамса, во 2000 година.

Принцезата Хаја избегнува јавни настапи откако побегна од шеикот и побара азил кај кралицата Елизабета Втора. Сепак, таа за прв пат се појави во јавноста на погребот на кралицата. Принцезата Хаја се појави на свечената служба, но на крајот не присуствуваше на главниот настан. Причина за тоа било појавувањето на нејзиниот поранешен сопруг, кој дошол непоканет и предизвикал општа врева. Бидејќи постоела опасност шеикот Мохамед да стапи во контакт со неа, Хаја сепак го пропуштила погребот на кралицата која отсекогаш била нејзин голем заштитник.

Повеќе од очигледно е колку силно го погоди шеикот заминувањето на принцезата Хаја. Затоа што таа беше јавно најекспонирана, дури и најубава од сите негови шест сопруги за кои јавноста знае.

Сопственик на голем број луксузни имоти

Милијардерот од Дубаи, еден од најбогатите шефови на држави во светот, има и богато портфолио на недвижен имот, од кои неколку се наоѓаат во Велика Британија.

Раскошната колекција на вили вклучува имот од 75 милиони фунти во Сари, историски замок Сафолк и распространето место на Хајленд со 63.000 хектари земја.

Тој го купи тоа огромно парче земја за два милиони фунти (над два милиони долари) пред повеќе од 20 години. Може да се пофали со неверојатни 58 спални соби, троен хелиодром и луксузен ловечки дом со 16 спални.

Покрај ова, на некои веб-страници можете да најдете информации дека овој шеик поседува и еден од најскапите пентхауси во Монако и терен за голф во Шкотска. Тој поседува и мегајахта во Дубаи, една од најголемите во светот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *