„Ја фрлив целата гардероба, а бев најдобро облечена жена во Србија!“  Ја напуштила работата поради депресија – „Немам за кого да работам!“

Јелена Маќиќ во „Real Story“ проговори за тоа како се справила со депресијата и зошто ја напуштила работата во која била една од најуспешните.

Шминкерката Јелена Маќиќ, која неодамна крена прашина со изјавата дека девојките од село „доаѓале во Белград да се мажат“, во емисијата „Реална цена“ на телевизија Курир, проговори за долгогодишната депресија со која се борела и поради што го напушти светот на модата.

Денеска истакнува дека не ја интересира мислењето на луѓето, туку дека лошо искуство во нејзиниот живот ја донело до таа фаза.

“Заклучив дека навистина не живеам од туѓите мислења. Се што кажувам, не кажувам затоа што сум од Бога пратена па носам некоја порака…

Не, лошото искуство зборува од мене. Знам многу добро како е кога живееш според проекцијата на другите. Живеев таму на скрининг, па се најдов во сериозна депресија.

Па не смееш никому да кажеш дека си депресивен, затоа што би рекле „сега си безобразен, имаш совршен маж, работа, пријатели. “, откри шминкерката.

“Луѓето не знаат што е депресија. Прво, депресивните луѓе се секогаш насмеани во јавноста. Ја надминав таа депресија и траеше три до четири години. Единствениот човек со кој контактирав беше сериозен психијатар кој ми даваше сериозни совети.

Кога се извлеков не бев сигурна дали навистина сум. Тој рече: Јелена, имаш 3 опции. Едната е да одиш на психијатар, ќе те чини многу, но нема да има ефект. Втората е да ти препишам лекови, ќе те чинат многу, а исто нема да има ефект. Трето е да си зборуваш, ништо нема да те чини, а ќе има голем ефект“, изјави Јелена во емисијата.

„Имав некои внатрешни монолози, престанав да работам. Така дадов отказ. Еден ден се разбудив и  целата моја гардероба и се по што бев позната ја фрлив  покрај контејнер. Иако неколку години бев најдобро облечена жена во Србија, оставив само патики и тренерки, бидејќи знаев дека мојот живот ќе добие друг правец“, призна таа.

“Кога повеќе не се појавуваш толку гламурозно, сфаќаш дека сето тоа е површен свет. Сфаќаш дека никој не те ценел затоа што знаеш нешто, туку затоа што изгледаш како некој што знае. За да бидеш врвен стилист, не е доволно да изгледаш така, веќе мора да знаеш нешто, а јас многу добро ги знам овие работи.

Тогаш сфатив дека немам за кого да работам и дека овие луѓе не се свесни колку добро го знам тоа. Беше губење време “, заклучи Јелена Маќиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *