Поминал на црвено и го удрил тролејбус – Тома никогаш не положил за возачка дозвола: Наместо на полигон, отишол во кафана!

Легендарниот пејач Тома Здравковиќ почина пред точно 31 година, а деталите од неговиот живот се уште привлекуваат големо внимание во јавноста.

Пејачот, боем и уметник, неповторливиот и непрежалениот Тома Здравковиќ почина на 30 септември 1991 година. Тома беше одличен пријател на многу големи пејачи, еден од нив беше Зоран Калезиќ, кој своевремено раскажа како Здравковиќ завршил во болница поради судар со тролејбус.

„Возеше кола, но никогаш ги помина тестовите. Мислеше дека не му треба ако знае да вози. Кога се решивме да полагаме, јас возев прв, па дојде редот на него. Тогаш тој рече: „полигони, компири’.

Наместо да замине на полигонот, видел кафана, влегол во еднонасочната улица и со соседот седнале да се напијат“, рече Калезиќ, а потоа додаде дека Тома еднаш го поканил да оди со него во казино во Панчево, во три часот по полноќ, по што Калезиќ го одбил, а подоцна се случила несреќа:

„После еден час ми се јавува братучед ми, исто така Калезиќ, шеф на Хируршката клиника и ми вели: „Дојди земи го твојот човек, го закрпивме“: „Гледаш што ми направи, нели?

Му реков дека не сум јас виновен што помина на црвен семафор и го удри тролејбус. За среќа, имаше силен автомобил, па преживеа.

Тома Здравковиќ е роден на 20 септември 1938 година во Алексинац, а три месеци по раѓањето на Тома неговото семејство се преселило во Печеневци кај Лесковац. Тој израснал во сиромаштија. Тој беше едно од петте деца. Имал тројца браќа: Александар, Иван и Новица, како и сестра Мирјана.

Животот на село не му се допадна. Сонуваше за градот. Затоа, штом завршил основно училиште, со неколку динари отишол во Лесковац да се бори за подобра иднина. Сонувал да пее, а среќата му се насмевнала на 18 години, кога ја запознал Силвана Барјактаревиќ (подоцна Арменулиќ) во таверната „Хисар“ во Лесковац.

Пред да го земе микрофонот и да застане пред публиката, го слушаше тоа слабо момче како пее, па ги замоли да ја испеат следната песна во дует. Тоа беше одлучувачки момент за Тома, а се останато е легенда.

Тома беше во брак четири пати. Најпрвин со Олга, која ја запознал во хотелот „Војводина“ во Зрењан, а со која во 1963 година ја добил ќерката Жаклина. По разводот ја запознал Милица Божиќ во кафаната „Градски подрум“ во Белград. Тие беа во брак две години, а таа го остави поради неговиот начин на живот.

Тома ја сакаше својата трета сопруга Нада од Цетиње, која ја запозна во Будва во 1972 година, но и овој брак беше краткотраен. По раскинувањето, Здравковиќ паднал во депресија, а како што открил неговиот брат Новица, таа била единствената жена на која и ја посветил песната, а по разводот 10 дена не излегувал од дома.

Во Америка ја запознал својата четврта сопруга Гордана со која останал до неговата смрт.

За животот на Здравковиќ е снимен филмот „Тома“ кој доживеа огромен успех во регионот, а како што тврди Гордана ова дело на Драган Бјелогрлиќ и отворило рана. Таа откри и што мисли нејзиниот син за филмот, како и зошто не се појавил на овогодинешната комеморација.

„Мојот син сè уште не го гледал филмот. Јас сум задоволна. Тој прво рече дека никој не го поканил да разговара со него за филмот. Тој рече дека гледал неколку кадри и додаде: „Слободно кажи им дека тие што се љубопитни и сакаат да дознаат дали ми се допаѓа или не нека си донесат сами заклучоци.“

Воопшто не сака да дава изјави, го исклучи и Фејсбук каде имаше голем број на следбеници. Исклучи се пред да излезе филмот. Со никого не сакаше да комуницира. Не можеше да дојде сега бидејќи не е вакциниран“, изјави Горана и додаде:

“Болката никогаш не поминува, може само да се намали, но кај мене само се зголеми после филмот. Од сите песни најмногу ми се допаѓа “Чекај ме, сигурно ќе дојдам”, бидејќи сигурно ќе дојдам таму”. .

Голем број колеги, пријатели и почитувачи на ликот и делото на Тома се собраа на Централните гробишта каде се одржа панихида за големата легенда на народната музика.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *