Кој леб е најздрав?

Една од намирниците за која многу луѓе жалат што толку многу ја сакаат е лебот. Има толку добар вкус, но постојано слушаме дека добиваме пораки дека, нутриционистички, тоа е навистина лошо. Сепак, не е се така црно, лебот може да биде дел од урамнотежена исхрана.

Постојат цели диети во кои една од најважните ставки е исклучување на лебот и другите јаглехидрати од исхраната и критикување на луѓето кои ги јадат, забележува нутриционистот Натали Мокари.

„Ми доаѓаат многу клиенти кои мислат дека не треба да јадат леб, за што многу ми е жал бидејќи лебот е одличен извор на цели зрна“, вели Мокри, а пренесува РТС.

Да, точно е: Лебот може да биде дел од урамнотежена исхрана, а јаглехидратите се клучни за добро здравје, забележува нутриционистот.

Според една студија од 2017 година, две до три порции леб од цело зрно дневно можат да спречат дијабетес тип 2, кардиоваскуларни болести и рак на дебелото црево, панкреасот и желудникот.

„Потребни ни се јаглехидрати за да функционираме“, истакнува Мокари.

„Јаглехидратите се храна за мозокот. Можеш да забележите, секогаш кога немаш доволно јаглехидрати, се чувствуваш навистина тромо, можеби имаш магла во мозокот, едноставно немаш толку многу енергија“.

Ако барате најздрав леб, треба да земете предвид многу фактори, како што се видот што го купувате, што јадете со него и колку е избалансиран внесот на леб, додава Мокари.

Пченица, бело и кисело тесто

Дали постои вид леб кој е похранлив од другите? Тоа зависи од тоа што барате.

„Важно е да ги дефинирате вашите здравствени цели“, забележува Стеф Грасо, нутриционист кој има профил на TikTok наречен „Што значи здраво?

Пченичниот леб може да се најде во повеќе витамини, интегрални житарки и влакна, а помалку негативно влијае на нивото на шеќер во крвта, што им помага на луѓето со отпорност на инсулин, забележува Мокари.

Но, некои луѓе преферираат само бел леб, а нутриционистот вели дека тоа не е важно.

„Ако ја земете етикетата од црниот и белиот леб и ги ставите рамо до рамо, тие навистина не се толку различни“, истакнува таа.

За оние кои се загрижени за здравјето на цревата или кои сакаат да уживаат во вкусот на белиот леб без толку многу обработка, Мокари предлага да пробаат кисело тесто.

Киселото тесто се ферментира, што е процес кој може да биде корисен за цревниот микробиом, а ако јадете навистина бавно ферментирано кисело тесто, можеби ќе можете полесно да го варите глутенот.

Покрај изборот на видот леб, нутриционистот препорачува да се погледне и како се прави лебот. Треба да користите леб направен од едноставни состојки – брашно, вода, сол и квасец, бидејќи лесно е да додадете повисоко ниво на шеќер и натриум во посебни видови леб.

Ако барате повеќе влакна, лебот од цели зрна е вистинскиот начин, советува Грасо. За да избегнете погрешни етикети, проверете ја листата на состојки – првиот збор треба да биде „цел“ ако е навистина леб од цело зрно, додаде таа.

За малку повеќе влакна, побарајте леб со семки.

А ако е можно, купувањето од локални пекари може да ви помогне да најдете квалитетен, свеж леб со едноставни состојки, советува нутриционистот.

Што е со диеталниот леб или лебот со малку јаглехидрати? Мокари не го препорачува, бидејќи ваквите видови леб обично имаат повеќе дополнителни и непотребни состојки за да имаат подобар вкус, забележува нутриционистот.

„Но, јас ги почитувам желбите на луѓето кои сметаат дека исхраната со малку јаглехидрати е најдобра за нив“, вели Мокари.

Што јадете со леб?

Ретко луѓето јадат само леб, па затоа е важно да се размислува за содржината на целиот оброк.
Ако сте загрижени за високите нивоа на шеќер во крвта, лебот може да биде дел од урамнотежен оброк доколку додадете здрави масти и протеини во него.

Јаглехидратите како оние во лебот можат да обезбедат брз внес на енергија, но со краткорочен ефект, меѓутоа, со додавање на протеини и масти, ефектот е многу подолг, според Грасо.

На пример, ако подготвувате појадок, обидете се да го комбинирате тостот со јајца, авокадо или путер од кикирики, додаде таа.

За ручек неоправдано ги потценуваме сендвичите, бидејќи се идеални поради можноста да се комбинираат протеини, зеленчук, здрави масти и јаглехидрати. Стеф Грасо вели дека ако за вечера јаде голема салата со протеини, секогаш јаде парче леб со неа како извор на јаглехидрати.

„Се работи за рамнотежа“, истакнува Грасо. „На крајот од денот ќе ви даде енергија – ќе направи да се чувствувате добро“.

Дознајте што работи за вас

Лебовите се разликуваат по цена, но можете да најдете тип кој ве радува без оглед на вашиот буџет, додава Стер Грасо.

„Ако е скапо, не мора да значи дека е подобро“, вели нутриционистот.

И ако сакате леб, јадете го, бидејќи ако наметнете строги ограничувања на храната што ја сакате, може да ви се врати како бумеранг.

„Како и сè друго, колку повеќе си негирате нешто, толку повеќе ќе го сакате, па затоа е добро да одржувате рамнотежа“, советува Натали Мокари.

„Отстранете ја таа стигма од лебот и другите намирници со јаглени хидрати кои биле демонизирани и вклучете ги во урамнотежена исхрана“, нагласува нутриционистот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *