Рaздop во данското кралско семејство откако кралицата им одзеде кралски титули на четири внуци

Се појави јаз во данското кралско семејство по одлуката на кралицата Маргрета да им ги одземе кралските титули на четворица од осумте нејзини внуци со цел да ја „докаже“ монархијата во иднина.

82-годишната кралица, која годинава прослави половина век на тронот, во четвртокот објави дека од следната година децата на нејзиниот помал син, принцот Јоаким, повеќе нема да бидат познати како принц и принцеза.

Причината за овој потег, според соопштението на данското кралско домаќинство, е да им се дозволи на помладите членови на кралското семејство да водат понормален живот, а во исто време одлуката е многу слична со одлуките на други кралски семејства: да ја намалат монархијата.

Во соопштението се објаснува: „Одлуката на кралицата е во согласност со слични прилагодувања што другите кралски куќи ги направија на различни начини во последниве години.

„Со нејзината одлука, Нејзиното Височество, кралицата сака да создаде рамка за четирите внуци да можат да ги обликуваат сопствените животи во многу поголема мера, без да бидат ограничени од посебните правила и должности коишто формалната припадност кон Кралската куќа на Данска како институција вклучува“.

Јоаким, вториот син на кралицата, живее во Париз со неговата сопруга, принцезата Мари и нивните две деца, Хенрик (13) и Атина (10). Принцот има два постари сина, Николај (23) и Феликс (20) од првиот брак со Александра, грофицата од Фредериксборг.

Кралското домаќинство соопшти дека нивните титули на HRH ќе бидат „прекинати“, додавајќи: „На тој начин, потомците на принцот Јоаким ќе треба да се сметаат за екселенции во иднина“.

Сите четири деца на Јоаким ќе ги задржат своите места по редослед на наследување.

Во телефонски разговор со Си-Ен-Ен, Хеле фон Вилденрат Ловгрин, прес-секретар на грофицата Александра, рече дека грофицата е „многу тажна и во шок.

„Не може да поверува зошто и зошто сега, бидејќи нема добра причина. И онака би ги изгубиле титулите кога ќе се венчаат еден ден. Нејзините синови се млади луѓе, па можеби тие би можеле да се венчаат во блиска иднина, па зошто да не се чека тој ден за да исчезнат титулите на среќен ден?

Палатата рече дека најновите случуваа се природно продолжување“ на претходните потези за намалување на монархијата, велејќи: „Во април 2008 година, Нејзиното Височество Кралицата им додели на своите синови, нивните сопружници и нивните потомци титулите гроф и грофица на Монпезат. . В

о мај 2016 година, исто така беше објавено дека неговото кралско височество, принцот Кристијан, како единствен од внуците на кралицата, се очекува да добие ануитет од државата како возрасен.

Постариот брат на Јоаким, престолонаследникот Фредерик, е прв во редот за тронот. Неговото најстаро дете, принцот Кристијан, е второ по ред. Сите четири деца на Фредерик ги задржуваат своите титули.

Грофицата Александра изјави за Си-Ен-Ен преку е-пошта дека Фон Вилденрат Ловгрин е овластен да зборува во име на Јоаким и Мари, како и во нејзино име.

Фон Вилденрат Ловгрин рече: „Нивниот татко им кажа на своите деца. Беа прилично шокирани.

„Тој е навистина почесен човек. Тој го живееше целиот свој живот во семејството со таа титула и беше шокиран и за малку ќе заплачеше утрово кога еден од европските таблоиди разговараше со него во Париз“.

Таа рече дека децата дознале за промената во нивните титули дури во последните денови, додавајќи: „Уште во мај (на принцот Јоаким) му беше кажано дека може да ги отстранат своите титули кога ќе наполнат 25 години, а потоа тој не слушнал ништо повеќе до пред неколку дена“.

Фон Вилденрат Ловгрин објасни дека ребрендирањето е чисто формалност, бидејќи децата на Јоаким не добиваат пари од јавната чанта.

„Тоа е само нивно губење на идентитетот и е многу тешко за малите деца и младите мажи. Како што ми рече принцот Николај, „што ќе напишат сега во мојот пасош?“

Четирите деца не разговарале со нивната баба од објавувањето на огласот, рече таа.

Одговарајќи на објаснувањето на палатата дека тоа ќе им овозможи на младите да водат понормален живот, таа додаде: „Никогаш нема да добијат нормален живот. Ако направат нешто многу глупаво, тоа секогаш ќе се врати на семејството“.

Лене Балеби, директорката за комуникации на кралското домаќинство, изјави за Си-Ен-Ен во е-пошта: „Како што Нејзиното Височество Кралицата изјави вчера, одлуката доаѓа после долго време. Одлуката на кралицата имаше различни форми на патот, но принцот Јоаким беше вклучен и информиран за процесот од 5-ти мај. Целосно разбираме дека во моментов има многу емоции, но се надеваме дека ќе се почитува желбата на кралицата да ја докаже во иднина Кралската куќа на Данска“.

Ова не е прв пат титулите да се покажат контроверзни за семејството. Сопругот на кралицата, принцот Хенрик, рече дека не сака да биде погребан во парцела наменета за неговата сопруга во катедралата Роскилде, бидејќи не ја добил титулата крал.

Принцот роден во Франција, кој почина во 2018 година, не беше задоволен со својата титула откако беше именуван за принц-сопруг – наместо кралски сопруг – по бракот на парот во 1967 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *