СЕНДИ И МУИК ТАГУВААТ ЗА САКАНАТА ЕЛИЗАБЕТА: Три недели по упокојувањето на кралицата, кучињата се НЕУТЕШНИ, нивното однесување покажува се!

Кучињата на кралицата Елизабета изразуваат длабока тага поради упокојувањето на нивниот сопственик.

Британската кралица Елизабета пoчинa пред речиси три недели, на 8 септември 2022 година, а беше погребана во понеделникот после 10 дена во капелата Свети Џорџ во близина на замокот Виндзор.

На испраќањето на најдолговечната британска кралица, покрај големото семејство, присуствуваа и претседатели, премиери, политичари, државни функционери, монарси и светската социјална елита.

Најголемо внимание на светските медиуми привлекоа принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл, кои пред една година јавно го „оцрнија“ кралското семејство.

Беше неизбежно да се споредуваат снаите – Кејт Мидлтон и Меган Маркл, а секако, британската јавност беше попристрасна кон сопругата на принцот Вилијам.

Прашањето со кое се уште се занимава јавноста е кој ќе ги наследи кучињата на кралицата, кучињата со имиња Сенди и Муик, кои присуствуваа на нејзиниот погреб.

Елизабета Втора ги обожавала овие животни, им го посветувала целото внимание, па дури и ги разгалувала! Кучињата живееле практично на високо место, имале свои соби, личен готвач кој им подготвувал говедско месо, пилешко и деликатеси од црн дроб, понекогаш дури и самата кралица ги подготвувала нивните оброци.

Погледнете го видеото

Состојбата на кучињата по смртта на кралицата е загрижувачка, пренесуваат британските медиуми. Сенди и Муик тагуваат, што се гледа во нивното однесување.

Забележано е дека тие покажуваат симптоми на длабока тага поради смртта на нивниот негувател и сопственик, што се манифестира преку губење на интерес за омилените активности, како што се играње, јадење или одење.

Покрај тоа, во овие ситуации вообичаено е животните да покажуваат симптоми на анксиозност, страв и раздразливост. Ненадејната агресивност обично е знак за тешка емоционална состојба на животното.

Животното кое го изгубило својот сопственик веќе доживува стрес, па драстичната промена во начинот на живот може само да ја влоши ситуацијата, забележуваат експертите.

Важно е да ги третирате на ист начин како и обично, да им обрнете внимание. Претпоставката е дека по смртта на Елизабета, принцот Ендру ќе се грижи за нејзините кучиња.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *