Не ги правете овие грешки: Трикови со кои се преполовуваат сметките за струја- делуваат неважни, но заштедуваат НЕВЕРОЈАТНО

Повеќето земји полека се подготвуваат за зимата и почнуваат да штедат на струја, а еве како да ги намалите сметките за струја!

 

Откако Русија го ограничи снабдувањето со природен гас како одговор на санкциите поради koнфлиkтoт во Украина, Европа се соочува со највисоките цени на енергијата во светот.

 

Многумина веќе интензивно се подготвуваат за зимата, а повеќето земји, вклучително и земјите на Балканот, воведоа препораки за порационално користење на електричната енергија. Ви нудиме неколку едноставни совети за домаќинството кои ќе ви помогнат да ја намалите потрошувачката на електрична енергија и високите сметки.

Обрнете внимание на ринглите

За да ја намалите потрошувачката на електрична енергија при подготовката на храната, особено кога започнува сезоната на прослави и празници, се советува никогаш да не ја вклучувате ринглата без претходно да ставите сад со храна. Погрижете се садовите да имаат исти димензии како и самиот шпорет, за да не оди енергијата залудно.

Исто така, исклучете ја ринглата три до четири минути пред да биде готов садот, додека рерната мора да се исклучи 10 минути пред крајот на готвењето. На овој начин, можете да заштедите до 20% од енергијата. Штом водата зоврие, силата на шпоретот треба да се намали на најниска температура, за да може садот да продолжи да крчка на тивок оган. Со помош на овој трик можете да заштедите до 60% од енергијата.

Внимавајте како готвите

Ако сакате садот да се подготви што е можно поскоро, садот мора да биде покриен. Освен што ќе заштедите пари, храната ќе ги задржи и сите потребни и корисни витамини. Друг одличен совет е да ги замените обичните тенџериња со тенџериња под притисок, што ја намалува потрошувачката на електрична енергија за два до три пати.

Рерната е исто така важна

Рерната на електричниот шпорет може да троши од 70 до 90 киловати електрична енергија на месечно ниво. Затоа, кога печете сад во рерна, потрудете се да не го отворате премногу често, бидејќи секогаш кога ќе ја отворите вратата, се губи 20% од топлината. Конечно, можете да ја искористите преостанатата топлина откако ќе го исклучите за да загреете тенџере со вода, ако на пример, рачно ги миете садовите.

И машина за миење садови

Од друга страна, машината за миење садови е многу подобра опција токму затоа што троши многу малку струја. Во просек, таа троши околу 50 киловати на час месечно. Обидете се да го вклучите само кога е целосно наполнет со садови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *