Сензационална плажа во Јапонија го освои светот

Плажата е толку популарна што во 2019 година имала околу 460.000 посетители

Плажа во Јапонија стана хит на Инстаграм благодарение на ефектот на огледало, кој го отсликува небото во различни нијанси…

Станува збор за познатата јапонска плажа Ćicibugahama, која стана една од најновите сензации на Инстаграм. Се наоѓа надвор од градот Митојо на островот Шикоку. Впечатливата точка налик на огледало е означена повеќе од 175.000 пати на Инстаграм и има своја страница на социјалната мрежа.

Плажата е толку популарна што во 2019 година имала околу 460.000 посетители. Овде секој ден има се повеќе туристи, а на снимката од плажата се гледаат туристи во впечатливи пози како што се скокање во воздух, држење балони и одење со реквизити како чадори. Фотографиите покажуваат неверојатни зајдисонца и изгрејсонца во интензивни виолетови, портокалови, црвени и розеви.

Драматичните облачни пејзажи изгледаат особено добро над плимата и осеката, како и фотографиите направени во многу мирни денови поради недостатокот на бранови на површината на водата.

Плажата е споредувана со солените станови Салар де Ујуни во Боливија, кои исто така го отсликуваат небото за време на сезоната на дождови и се многу популарни кај патниците.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *