Недоволно протеини, сон и прескокнување оброци предизвикуваат еден од главните проблеми

Дали често се чувствувате гладни иако неодамна сте јаделе? Без разлика што чувството на глад само по себе е сосема нормално и секојдневие, доколку се јавува премногу често или кратко време после јадење, може да биде знак за некои други проблеми.

Нутриционистката Џулија Денер открива можни причини за прекумерна глад, а некои од нив би можеле да ве изненадат.

Хипоталамусот (дел од мозокот и најважниот центар на нервниот систем) ги регулира и гладот ​​и жедта. Поради ова, многу луѓе погрешно мислат дека жедта може да се помеша со глад бидејќи хипоталамусот ги контролира и двете.

Според Денер, ова верување не е точно и ниту едно истражување досега не можело да го потврди ова тврдење. Сосема спротивно, жедта може да ги натера луѓето помалку да сакаат одредена храна. Но, жедта може да влијае на вашите когнитивни и физички способности, предизвикувајќи да копнеете за храна како замена за одмор.

Социјалните мрежи ве водат во искушение

Дури и ако не сте физички гладни, вашето тело ќе испрати сигнал до вашиот мозок дека сакате да јадете ако видите слики од храна на социјалните мрежи. Истражувањата покажаа дека самото гледање храна може да предизвика глад, иако воопшто не сте гладни. Она што е уште поголем проблем е фактот што овој вид „визуелен глад“ е поттикнат од најлошото за нас, висококалоричната храна.

Прескокнувате оброци

Друга причина за вашиот ненаситен глад може да биде прескокнувањето оброци. Истражувањата покажаа дека прескокнувањето оброци всушност го зголемува гладот ​​и ве тера да јадете повеќе од вообичаено. Кога на телото не му даваме храна, тоа ќе го поттикне таложењето на хормоните одговорни за глад ​​и на тој начин ќе ви го зголеми апетитот, тврди нутриционистот.

Не спиете доволно

Сонот е исклучително важен за нашето здравје, а меѓу другото влијае и на желбата за храна. Премалку сон може да доведе до намалување на хормонот лептин, кој е одговорен за потиснување на гладот, а во исто време може да доведе до зголемување на друг хормон, грелин, кој го поттикнува вашиот апетит. Многу студии покажаа дека недостатокот на сон често се поврзува со зголемување на телесната тежина.

Не јадете доволно протеини

Додека повеќето луѓе јадат протеини за ручек и вечера, само мал број ги додаваат во нивните закуски или појадок. Според Денер, ова е сосема погрешно и може да направи да се чувствувате гладни. Имено, досега спроведените истражувања покажале дека консумацијата на протеини доведува до зголемена ситост и намалување на калориите.

Не сте фокусирани на јадење

За чувството на глад може да придонесе и тоа што за време на оброкот не сте фокусирани на самата храна, туку сте преокупирани со други работи околу вас. Нутриционистот советува да не јадете пребрзо или да го одвлекувате вниманието додека јадете. Во просек, на нашето тело му требаат дваесет минути за да ја препознае гликозата во храната и да почне да чувствува ситост.

Не јадете доволно влакна

Како што недостатокот на протеини влијае на ситоста, слична е ситуацијата и со влакната. Имено, недостатокот на влакна во исхраната може да предизвика и чувство на прекумерна глад. Тие влијаат на ослободувањето на хормоните кои го потиснуваат апетитот и им треба долго време за да се разградат.

Вие земате одредени лекови

Некои лекови можат да го поттикнат апетитот и чувството на глад, истакнува нутриционистот Денер. Најчесто, станува збор за антипсихотици, антидепресиви, стабилизатори на расположението, кортикостероиди и лекови против напади. Ако некогаш се сомневате дека лековите што ги земате се виновни за вашиот глад, разговарајте со вашиот лекар за други опции за третман (ако е можно).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *