Фотографии кои го топат срцето, солзите на големиот шампион: Емотивно простување на големиот Федерер (фото)

Во Лондон е емотивно за крајот на долгата кариера на Роџер Федерер

Вимблдон можеби повеќе одговараше за крај на кариерата на таков голем тенисер како Роџер Федерер. Но, Лејвер Купот, кој Федерер помогна да се создаде, ќе понуди потресно испраќање во О2 Арената за еден од најголемите играчи на оваа ера.

фото:АТП

Токму во Лондон, Роџер Федерер стана вистинска ѕвезда: шетајќи на Централниот терен на Вимблдон во 2001 година со коњско опавче и недизајнерско стрниште, а потоа ладно и стилски го заврши долгото владеење на Пит Сампрас со  во четвртиот сет од играта.

Така, изгледа соодветно, или барем симетрично, што Федерер ќе ја заврши својата натпреварувачка тениска кариера во Лондон, играјќи го последниот меч во двојки во Лејвер купот во петок навечер, заедно со неговиот пријателски ривал Рафаел Надал.

Се разбира, ќе беше затворен кругот, како последен чин на Федерер да дојде на Вимблдон. Но, тоа би значело играње од пет сета на често масна трева, и иако неговиот дух е сè уште подготвен, неговите 41-годишни, постоперативни колена не се.

Наместо тоа, крајот ќе дојде во затворен простор во О2 Арената во тимскиот настан што Федерер го замисли со неговиот агент, Тони Годсик.

фото:АТП

Иако тоа беше далеку од сигурна работа, тој издржа со извонредност: влезе во топ 20 како тинејџер и стана најстариот бр. 1 во историјата на машкиот тенис на 36 години во 2018 година.

Во средата на прес-конференција во О2 Арената пред Лејвер купот, Федерер беше запрашан како се надева дека луѓето ќе го паметат и што го прави најгорд во неговата кариера.

„Долговечност“ беше одговорот.

„Бев познат по тоа што бев прилично непредвидлив на почетокот на мојата кариера“, рече тој. „И тогаш да станам еден од најконстантните играчи досега е голем шок и за мене“.

Федерер рече дека тогаш чувствувал дека може да се натпреварува за која било титула „плус 15 години“.

фото:АТП

„Тоа беше привилегија“, рече тој. „Мислам дека гледајќи наназад, тоа има посебно значење за мене бидејќи секогаш гледав на Михаел Шумахер, Тајгер Вудс, сите други момци кои останаа толку долго на врвот и јас не разбирав и се прашував како го направија тоа. Следното, што го  знаете, јас станав дел од таа група и тоа беше одлично чувство“.

Федерер го направи тоа со уникатен спој на импровизаторски талент и внимателно осмислена структура.

фото:АТП

Тој имаше непобитен подарок за играта, вклучително и врвна координација рака-око и она што Марк Росет, најуспешниот швајцарски играч пред Федерер, со право го идентификуваше како исклучителна „брзина на обработка“ што му овозможи на Федерер повеќе време да создаде одлични шутеви во лет и потоа да ги заврши со дополнителен цут.

Но, Федерер научи и како да управува со своето време, да изгради одличен тим за поддршка и да ја одржува својата позитивна енергија. Тој планираше разумно и правеше вистински паузи од турнејата, а истовремено се релаксираше додека играше на турнејата. Многумина противници можат да се сетат на пријатен разговор со Федерер во соблекувалната непосредно пред натпреварот, и дека тој потоа би можел да ја облече својата игра во „вознемирувачко брзање“.

Во едно интервју во 2019 година, тој го објасни својот рецепт за успех.

„Колку што ги сфаќам работите многу сериозно, јас сум толку многу и опуштен, така што навистина можам да се откажам многу брзо. Навистина верувам дека ова е тајна за многу играчи и за младите момци да можат, кога ќе ја напуштат страницата, да кажат: „Во ред, ќе ја оставам зад себе“, рече тој. „Сè уште знам дека сум професионален тенисер, но се опуштам. Јас го правам тоа на мој начин, со она што  ми помага да се декомпресирам“.

Федерер го објасни ова со стегање на левата тупаница.

„Затоа што ако сте постојано ваков, тогаш ќе изгорите“, рече тој гледајќи во тупаницата.

Федерер, по дизајн и прифаќање на процесот, никогаш не изгоре. Наместо тоа, неговото тело попушти по повеќе операции на коленото и долги циклуси на рехабилитација. Тој рече дека сè уште има надеж на Вимблдон оваа година, кога се појави изненадувачки на церемонијата во чест на 100-годишнината од Централниот терен, дека би можел да се врати да игра таму барем „уште еднаш“.

Но, набргу по таа емотивна посета, тој рече дека ги добил резултатите од скенирањето со магнетна резонанца на десното колено што ја разјаснило реалноста.

„Веќе одев по тенок мраз долго време“, изјави тој за швајцарскиот печат оваа недела.

Одлуката ја нарече „горко-слатка“ кога ја објави минатата недела, а потоа во средата го сруши горкото и слаткото.

„Горчината е што секогаш сакаш да играш засекогаш“, рече тој. „Сакам да бидам долу на теренот. Сакам да играм против момците. Обожавам да патувам. Никогаш не сум почувствувал дека ми е толку тешко да го направам тоа“.

Тој рече дека уживал во победата и дека многу научил  од губењето.

„Се беше совршено“, рече тој. „Ја сакам мојата кариера од секој агол. Тоа е горчливиот дел. Слаткиот дел беше тоа што знам дека секој мора да го направи тоа во еден момент. Сите мора да ја напуштат играта. Тоа беше одлично, одлично патување. За тоа навистина сум благодарен“.

Запрашан за главните моменти, Федерер посочи на подемите кога играше со Сампрас во 2001 година, неговата прва голема титула на Вимблдон во 2003 година, неговата прва и единствена титула на Отвореното првенство на Франција во 2009 година и победата на Австралија Опен во 2017 година што го започна неговиот камбек.

Но, тој знае дека ниските моменти се суштински дел од приказната, исто така: порази како финалето на Вимблдон во 2008 година од Надал и финалето на Вимблдон во 2019 година против Новак Ѓоковиќ, што, како што се испостави, беше последната шанса на Федерер да ја освои 21-та голема титула во сингл.

„Веројатно сум познат по тоа што имам некои потешки загуби, исто така“, рече тој. „Но, потоа и справување со нив и гледање на тоа како можност да се подобриме, да растеме од тоа. Среќен сум и немам ретроспективи на тешки моменти во кариерата“. Тој додаде: „Среќен сум што мојот мозок ми дозволува да размислувам на овој начин, бидејќи знам дека не е лесно понекогаш да се оддалечат поразите и тие работи“.

Поминен во пребројувањето на титулите во сингл Гренд слем од Надал и Ѓоковиќ, кои и двајцата имаат предност пред него, Федерер повеќе не е очигледен избор како најдобар играч на оваа златна ера. Но, тој беше очигледно тој играч во една фаза: во 2009 година кога го собори тогаш постоечкиот рекорд на Сампрас со освојувањето на неговата 15-та титула на Вимблдон.

„Сè после тоа беше бонус“, рече тој. „Очигледно е дека последните неколку години беа она што беа, но јас сум многу среќен што успеав да освојам уште пет грен слема од 15. За мене беше неверојатно. Потоа стигнав до над 100 наслови, и сите тие работи беа фантастични. Тогаш само мојата долговечност е нешто на што сум многу горд. Не ви требаат сите записи за да бидете среќни; Тоа ви го кажувам.

Федерер се осврна на многу теми во средата на неговиот познат и неверојатен англиски, а подоцна и на француски и на неговиот мајчин швајцарско-германски.

Тој полиглотски настап, исто така, изгледаше многу достојно и соодветно, имајќи предвид дека Федерер беше достапен шампион, одговарајќи и генерално почитувајќи го секое прашање во текот на многу години. Тој, исто така, има жестока приватна страна, што помага да се објасни како успеал да ја спречи својата одлука за пензионирање да излезе на јавна прес конференција и да објави уште пред два месеци.

Можеше да се потпише на Инстаграм, кој не постоеше кога ја започна кариерата. Наместо тоа, тој ќе одигра еден последен меч во Лондон, што изгледа како разумен начин да се заврши една толку голема кариера.

О2 е распродаден за сите пет сесии (не е изненадување и покрај високата цена за влез), но вечерта на отворањето во петокот се чинеше дека тоа е билетот кој мора да го имате. Победи или изгуби – и кому навистина му е грижа во оваа фаза? — ќе има викање, рикање, смеење и сигурно многу плачење.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *