Кога имала само пет години останала без мајка, работела како келнерка за да преживее: Никој не прави толку ckандали и ја шokиpa јавноста како таа!

Нејзиниот живот е како филмско сценарио и доколку би се снимил филм врз основа на него, сигурно би бил невиден успех. Денешната поп икона Мадона започна со 35 долари кои ги имаше во џеб. Сепак, благодарение на талентот, среќата и скандалите, таа успеа да изгради кариера која ќе биде запишана како една од најголемите во историјата на музиката. Освен по одличната музика, Мадона е позната и по бројни скандали. Поради нејзиното контроверзно однесување стекна слава, но и заработи милиони.

Мадона Луиза Вероника Циконе е родена во големо католичко семејство со италијанско потекло како едно од шесте деца, а идилата на нејзиното детство и растење нагло била прекината со смртта на нејзината мајка која боледувала од рак на дојка.

Мадона тогаш имала само пет години, а токму овој факт е една од најголемите трагедии кои дефинитивно го одбележаа животот на Мадона. Нејзиниот татко Силвио набрзо повторно се оженил за домашна помошничка, но Мадона никогаш не ја прифатила.

Прераната смрт на нејзината мајка, како и лошиот однос со татко и предизвикале неизлечив страв од загуба.

Мадона уште од рана возраст сакала да се разликува од своите врсници и се што правела одело во насока на истакнување на различностите и привлекување вниманието кон себе, секогаш кога е тоа можно.

По многубројните воннаставни активности и големиот ангажман и труд што Мадона ги вложила во се што би можело да прифати, таа нашла одреден мир во сопственото тело, т.е. движењето. По неколку години учење, Мадона станува премногу зафатена и оди во Њујорк за да ги оствари своите соништа.

На почетокот на кариерата работела многу работи за да се издржува. Таа била келнерка, а била и танчерка на светската турнеја на Патрик Хернандез.

Тоа се покажа како една од нејзините најдобри одлуки бидејќи ја донесе на сцената како пејачка или забавувач.

Својот прв договор го потпиша во 1982 година со Sire Records и набрзо го издаде својот прв сингл „Everybody“.  Деби албумот „Madonna“ беше објавен во 1983 година.  Следниот албум „Like a Virgin“ беше нејзиниот прв албум на американските топ листи.

Во 1987 година, таа ја започна својата втора турнеја, Who’s That Girl Tour, која е запаметена како голем спектакл. Четвртиот албум „Like a Prayer“ е пресвртница во кариерата на Мадона. Таа го сними филмот Дик Трејси во 1989 година, а наскоро отиде на турнејата „Blond Ambition Tour“.

Нејзиниот живот се промени на триесет и осум години кога стана мајка. Таа ја роди ќерката Лурд во 1996 година, а нејзиниот биолошки татко е Карлос Леон, кој во тоа време беше личен тренер на Мадина.

Уште еден голем подвиг во нејзиниот приватен живот е бракот со британскиот режисер Гај Ричи и раѓањето на нивниот син Рок.

По разводот со Ричи, Мадона посвои уште две деца.

Таа го посвои своето трето дете, момчето Дејвид, во Малави во 2007 година. Ова посвојување предизвика скандал, според кој Мадона имала привилегиран статус при посвојувањето и гласини дека го „купила“ Дејвид.

Мадона го живееше животот во потполност, а на крајот на 2019 година се појави вест дека Мадона стапила во нова врска со многу помлад маж.

Алемалек Вилијамс има 25 години и е професионален танчер. Млаѓани Аламалек работи со Мадона од 2015 година, кога ја придружуваше на нејзината турнеја. Аламалек е само две години помлад од најстарата ќерка на Мадона, Лурд. Очигледно е дека на кралицата на попот и се допаѓаат помлади мажи, па единствениот партнер кој бил постар од неа бил Ворен Бити.

Наиде на критики и поради честите посети на пластичен хирург. Последната фотографија предизвика вистинска лавина од коментари, бидејќи поп дивата изгледа целосно непрепознатливо.

Ова се само дел од скандалите кои ја одбележаа нејзината кариера.

Нејзиниот голем хит „Like A Prayer“ сега се смета за еден од најдобрите музички спотови на сите времиња, иако ни е јасно зошто беше толку скандалозен во 1989 година. Всушност, многу религиозни организации ширум светот беа бесни на Мадона, бидејќи сметаа дека таа го исмева христијанството.

За време на турнејата „Blonde Ambition“ во 1991 година, Мадона симулираше мастурбација на сцената во Торонто за време на песната „Like A Virgin“, а чинот толку многу ја вознемири публиката што за малку ќе настанеше скандал!

Тоа не е единствениот пат кога таа се „мастурбираше“ за шоуто. Всушност, во филмот „Тело на докази“ поради мастурбација, филмот ја доби ознаката „NC-17“, што е најстрога ознака за филмови оценети со Х во Америка. Подоцна, сцената беше променета за поголем комерцијален успех на филмот.

Настапот на познатата церемонија на доделување награди во 1998 година ги разбесни членовите на хинду заедницата. Имено, за време на изведбата на многу сексуални танцови движења, Мадона носела украси за лице специфични за хиндуизмот кои означуваат чистота, невиност и посветеност на Бога.

Сите добро се сеќаваме на популарниот скандалозен бакнеж. На Мадона на сцената и се придружија Бритни Спирс, Кристина Агилера и Миси Елиот на VMA наградите во 2003 година, но единственото нешто што го паметиме беше кога Мадона ја бакна Бритни!

Мадона отсекогаш флертувала со религиозни теми, па многу пати ја преминала границата на добриот вкус. Така, за време на нејзината турнеја „Confessions“ во 2006 година, таа беше распната на крст за време на изведбата на песната „Live To Tell“. Секако, верските заедници го осудија ова, пишува Глоси.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *