ЗОШТО НИ СЕ ТРЕСЕАТ НОЗЕТЕ ПО ДОБАР  СЕ*С: Докторката ја откри вистината, па се осврна на ГРЧЕВИТЕ за време на односот!

Конечно го знаеме одговорот – дали тресењето на нозете после добар се*с треба да ве загрижува?

Сигурно не постои жена која барем еднаш во животот не доживеала тресење на нозете после се*с. Повеќето луѓе мислат дека тоа е последица на добра, всушност одлична интимна врска, што не е далеку од вистината. Овој феномен е особено импресивен за мажите кои гордо си ја преземаат заслугата за себе.

Сепак, треперењето на нозете не се јавува само поради се*с со партнерот. Може да се појави и ако уживате да поминувате време со играчка за возрасни, но се поставува прашањето – зошто се случува тоа? Тоа е всушност резултат на опуштање на организмот после добриот, еуфоричен се*с. Оргазмот ве ослободува од насобраната сексуална напнатост, а нашето тело физички реагира на тоа задоволство.

Покрај тресењето, често можете да почувствувате грчеви и пецкање на прстите на нозете по целото тело. Според експертите, ова не треба да ве загрижува. Напротив, има посебни здравствени придобивки, објаснува сексуалниот терапевт д-р Лаура Вовел од Велика Британија.

“Како што се зголемува возбудата, отчукувањата на срцето и крвниот притисок исто така се зголемуваат. Дишењето станува побрзо, а кожата станува поцрвена. Кога ќе дојде до оргазам, мускулите во вагината, а понекогаш и во другите делови од телото, често се грчат, мозокот ослободува бран допамин, одговорен за чувството на задоволство, и окситоцин, хормонот одговорен за поврзување со некого и гушкање“, објаснува докторот и додаде:

“Токму ова е причината зошто вашите нозе може да се тресат по оргазам. Вашето тело чувствува толку многу работи одеднаш, а тоа резултира со акумулација на многу напнатост во вашите мускули, особено во нозете. Значи, кога целата акција ќе заврши и вие повторно сте опуштени, обично ви се тресат нозете“, истакна д-р Вовел и истакна дека тоа е сосема нормална последица од добриот секс.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *