СЕ ЗА ТЕТОВАЖИТЕ НА ЛУКА ДОНЧИЌ – СЕКОЈА КРИЕ ВАЖНА ПОРАКА: Го „тетовирале“ 7 пати, но за една чува посебно место!

Словенечкиот кошаркар со години го украсува своето тело со тетоважи со силна порака.

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ не успеа да го одведе својот тим до вториот последователен трофеј на Европското првенство, па сега му претстои подготвителен период за новата сезона во НБА. Во него тој ќе се обиде да го одведе тимот на Далас до шампионскиот прстен, трофејот кој е негова најголема цел во САД, а американските медиуми го интересираат младиот кошаркар и надвор од теренот.

Не е изненадување што НБА играчите често се тетовираат, а некои американски веб-страници се занимаваа со симболиката на тетоважите на Дончиќ. Тие анализираа што сака Лука да има на своето тело, со забелешка дека допрва треба да направи една тетоважа.

Колку и да е „обележано“ неговото тело, Лука Дончиќ ќе заштеди простор за тетоважата што ќе ја направи по освојувањето на НБА лигата. Словенечкиот кошаркар дотогаш истетовира неколку симболи, од кои многу имаат силна порака. Ова се седумте тетоважи кои се истакнуваат на телото на Дончиќ:

Орел

Импресивната тетоважа со орел од надворешната страна на левата подлактица привлекува најголемо внимание кога се во прашање шарите на телото на Дончиќ. Таму поставил многу детално насликан орел, кој со својата убавина и симболика претставува вистинско ремек дело. Птицата која е симбол на моќ, мудрост, самодоверба, но и победа е детаљ кој нема да го пропуштите доколку ги погледнете тетоважите на Дончиќ.

Око

Некои го толкуваат овој симбол како „божјо око“, други истакнуваат дека е масонски знак, но всушност ја симболизира поврзаноста на Лука со верата. Дончиќ на овој начин се поврзува со Бога и се обидува да најде мир, но и да ги покаже своите лидерски способности и насоката во која сака да оди.

Евробаскет 2017 година

Кога го освои еден од најважните трофеи во кариерата, мораше да се „исцрта“.  Местото за титулата во НБА, но и за трофејот со репрезентацијата е пополнето. Предводени од Дончиќ и одличниот Горан Драгиќ, Словенците го освоија Европското првенство во 2017 година совладувајќи ја Словенија, а кошаркарот на Далас е горд на тој резултат.

Пират

За Лука Дончиќ, пиратската глава и двата мали чамци околу неа се симбол на слободата. Покажуваат лојалност кон идејата, но и неконтролиран дух кој секогаш се стреми кон нови предизвици, патувања, промени… Знаеме дека Дончиќ досега во кариерата играше само за две екипи, па јасно е дека со оваа симболична тетоважа на грб вели дека нема често да менува табори, туку дека сака неговиот животен стил да биде ист во текот на неговата кариера.

Тигар

На внатрешната страна на левата подлактица е една од првите тетоважи што ги направи Дончиќ. Иако многумина би барале симболика во сликата на тигар во близина на дланката на Лука, тој еднаш открил дека тоа всушност не е така. Истетовирал тигар на раката само затоа што го сака тоа животно, а не поради неговата сила, храброст или некоја друга карактеристика.

Латински цитат

Веројатно најсериозната тетоважа што ја има! Или, можеби подобро да се каже, тетоважа со најсериозна порака. „Никогаш не се откажувај. Никогаш не се предавај“, е пораката што Дончиќ ја има истетовирано како форма на мотивација. Зглобот го одбра за две пораки кои секој НБА играч би морал да ги следи доколку планира да направи голема кариера во најсилната лига на светот.

Број 7

Словенечкиот кошаркар во НБА го носи бројот 77, додека во Реал Мадрид 7, па не е чудно што го има на телото. Дончиќ бил креативен кога решил да го истетовира својот омилен број, па по тетоважата следат месечината и лисјата од палма, а Лука верува дека среќата му носат седмиците со кои е опкружен. Според него, колку повеќе седмици, толку подобро!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *